Putin ocenil Asadovy úspěchy v boji proti terorismu, k jehož úplné porážce má Sýrie podle jeho názoru blízko. „Myslím si, že terorismus je globální problém a k jeho úplné porážce je třeba ještě mnohé udělat. Ale pokud jde o naši spolupráci v boji proti terorismu v Sýrii, tato vojenská operace se skutečně blíží ke svému závěru,“ uvedl Putin.

Donald Trump a Vladimír Putin na summitu APEC ve vietnamském Danangu
Putin s Trumpem nakonec ve Vietnamu hovořil. Údajně se dohodli o Sýrii

Asad měl Rusku poděkovat za vojenskou i politickou pomoc a zároveň podle oficiální tiskové zprávy Kremlu Putina požádal, aby Moskva pomohla Sýrii zabránit cizím mocnostem v zasahování do vnitřních záležitostí země. Syrský prezident také uvedl, že „civilisté, kteří byli přinuceni uprchnout, se nyní mohou bez obav vrátit domů“.

Ruský prezident označil takřka čtyřhodinové setkání s Asadem za „velmi přínosné“. Oba státníci podle jeho názoru stihli probrat všechny aspekty týkající se normalizace situace v Sýrii a to včetně budoucích Asadových politických kroků.

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) na summitu APEC ve Vietnamu.
Putin Trumpem zřejmě manipuluje, shodli se bývalí šéfové tajných služeb USA

Kreml zároveň potvrdil, že se Putin ve středu setká s tureckým prezidentem Erdoğanem a iránským prezidentem Rúháním, aby společně prodiskutovali syrskou krizi. Zvláštní ruský vyslanec by se měl údajně zúčastnit i setkání syrské opozice ve středu a ve čtvrtek v Rijádu.

Dnes by se měl s Vladimirem Putinem v Soči setkat i český prezident Miloš Zeman.