"Uskuteční se pečlivé vyšetřování příčin katastrofy a uděláme vše, abychom poskytli podporu rodinám obětí," řekl Putin novinářům a vyjádřil pozůstalým soustrast.

Letoun Tu-154 zmizel z radarů krátce po startu z letiště Adler u Soči, kde měl dnes časně ráno mezipřistání kvůli tankování paliva při letu z Moskvy do Sýrie za ruskými vojáky. Trosky stroje záchranáři našli u pobřeží. Z moře zatím podle agentury TASS vylovili deset mrtvých, nikoho živého však nenašli.

Přečtěte si: Zeman přijal s pohnutím zprávu o pádu letadla s Alexandrovci

Státní smutek v celém Rusku se až dosud podle nepsaného pravidla vyhlašoval v případech, kdy počet obětí přesáhl stovku, jinak se omezoval na region, kde se neštěstí stalo. Naposledy Putin vyhlásil státní smutek loni na podzim po pádu ruského dopravního letadla na Sinajském poloostrově s 224 oběťmi, které byly posléze přičteny na vrub teroristům.

Čtěte také: U Ruska se zřítilo letadlo, zřejmě nikdo nepřežil. Na palubě byli Alexandrovci

Premiér Medveděv povede komisi vyšetřující pád Tu-154
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil premiérovi Dmitriji Medveděvovi, aby vytvořil a řídil státní komisi pro vyšetřování katastrofy Tu-154, který se dnes zřítil do Černého moře u Soči s 92 lidmi na palubě, včetně známého Alexandrovova armádního souboru písní a tanců.
Z moře zatím záchranáři vylovili několik mrtvých. Nepředpokládají, že by katastrofu měl šanci někdo přežít. Putin již kondoloval pozůstalým. "Šéf státu vyjádřil nejhlubší soustrast příbuzným a blízkým obětí leteckého neštěstí," uvedl Kreml.

Experti se podle nejmenovaného zdroje agentury Interfax přiklánějí k verzi, že letoun havaroval v důsledku technické poruchy, která se projevila v okamžiku, kdy se letoun snažil nabrat výšku. Chyba zkušených pilotů je podle zdroje málo pravděpodobná a počasí bylo příznivé.

Dříve se hovořilo i o možnosti srážky s ptáky či načerpání nekvalitního paliva při mezipřistání v Soči. V médiích se mihla i zmínka, že vzhledem k nedostatku informací nelze vyloučit ani hypotézu teroristického útoku.

Média se pozastavují nad tím, že letoun se poprvé dostal do vzduchu před více než 33 lety. Ministerstvo obrany se hájí, že rok výroby 1983 a 6689 nalétaných hodin ještě neznamenají, že letoun nebyl schopen provozu.

Katastrofu současně vyšetřují kriminalisté z Vyšetřovacího výboru, což je jakási ruská obdoba americké FBI. Šéf výboru Alexandr Bastrykin na místo nařídil vyslat "skupinu zkušených vyšetřovatelů".