„Musíte přijmout iniciativu … mít moderní styl řízení,“ řekl Putin ministrům. „Musí se nalézt motor změn ve všech oblastech života a celá země musí cítit rytmus,“ zdůraznil.

Putin ustanovil novou vládu poté, co se na začátku května již po čtvrté ujal prezidentské funkce. Staronovým premiérem zůstává Dimitrij Medveděv. Nezměněny zůstaly i další klíčové posty v kabinetu. Ministrem zahraničí tak i nadále zůstává politický veterán Sergej Lavrov a obranu opět řídí Sergej Šojgu.

Navzdory Putinově výzvě ke změně během jeho čtvrtého funkčního období v Kremlu se neočekává, že by došlo k výrazné změně nastoleného kurzu. Poslední roky byly provázené turbulentními vztahy se Západem, cože se projevovalo kromě ekonomické úspornosti i důrazem na konzervativní hodnoty.

Nejvýznamnější změnou v novém kabinetu je ustanovení ministra financí Antona Siluanova, který si udržel svou funkci z předchozí vlády, prvním místopředsedou vlády, což je druhý nejdůležitější post v kabinetu.

Vitalij Mutko, který byl v srdci aféry kolem ruského státního dopingu, zůstal ve vládě, ale z ministerstva sportu se přesunul na ministerstvo výstavby.