Ruský prezident Vladimir Putin dnes popřeje Silviu Berlusconimu k jeho vítězství v parlamentních volbách. Nově zvoleného italského premiéra navštíví šéf Kremlu na Sardinii.

Moskva se s radostí z vítězství Berlusconiho netají. Pro Rusko to totiž znamená zásadní obrat ve vztazích s Itálií. Lze tedy očekávat, že jednání staronového italského ministerského předsedy a ruského prezidenta proběhnou v uvolněné atmosféře.

Putin se svým starým „přítelem Silviem“, jak Berlusconiho označuje ve vztahu k Putinovi italský tisk, projednají společné plány nazískání plynových ložisek v severní Africe. Rusko-italský dialog se dotkne i stavby plynovodu vedoucího z Libye, kam se ruský prezident vydal před cestou do Itálie.

Přátelství obou politiků může usnadnit spolupráci italského koncernu Eni a jeho ruského protějšku Gazpromu na stavbě plynovodu z Libye do jižní Evropy. Tento ambiciózní projekt zmírní ruskou závislost na Bělorusku a Ukrajině, přes které v současné době do Evropy ruský plyn proudí.

Pro Evropu to však znamená další posílení ruského vlivu. Konkurenční projekt Spojených států a Bruselu na stavbu plynovodu Nabucco totiž ztroskotal. Snahu Evropy o zmírnění ruského „plynového diktátu“ Itálie nijak nepodporovala ani za předchozí vlády Romana Prodiho, který Eni ve spolupráci s Gazpromem nikterak nebránil.

Tolerantní postoj Itálie se však s návratem Berlusconiho pravděpodobně změní ve vřelé přátelství. Dokládá to i plánovaná neformální večeře, která bude předcházet pracovním jednáním. Podle italských médií ji považuje Berlusconi za ústřední bod Putinovy návštěvy.