Putin to řekl na schůzce se svými kulturními poradci v Petrogradu. "Jestli je nemožné tuto hudbu zakázat, musíme to řídit a směrovat," prohlásil. Podle něj by pokusy o zákaz těchto umělců měly opačný efekt a pouze zvýšily popularitu rapperů.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Běloruský prezident obvinil Rusko z pokusu o anexi. Chcete nás zničit, řekl

Putin rovněž poznamenal, že je rap založen na třech pilířích: sexu, drogách a protestu. Znepokojují ho prý však zejména drogová témata, která v rapu převládají. "To je cesta k degradaci národa," řekl. Drogová propaganda je podle něj horší než prokletí. 

Umělci si stěžují 

Putinovy připomínky přicházejí v době, kdy si ruští rappeři a rockoví muzikanti stále častěji stěžují na rušení svých koncertů a šikanu ze strany úřadů. 

Zadržení ukrajinští námořníci
Spor pokračuje. Rusko prý ukrajinské námořníky za summit s Trumpem nevymění

Stížnosti se objevily zejména po soudu s populárním rapperem a kritikem režimu Huskym, který se odehrál minulý měsíc. Pětadvacetiletý rapper, jehož videa mají na youtube průměrně šest milionů zhlédnutí, byl zatčen poté, co během svého improvizovaného vystoupení vyskočil na střechu auta a zpíval: "Budu zpívat svou píseň, nejčestnější píseň."

Zdroj: Youtube

Ruští prokurátoři uvedli, že tento akt měl prvky "extremismu". Zpěvák si měl odsedět 12 dní ve vězení, nakonec vyvázl bez trestu.

Husky je známý kvůli svým textům o chudobě, korupci a policejní brutalitě, poznamenává AP. Na chování místních úřadů si stěžoval i rapper Gone.Flud, který zrušil své dva koncerty kvůli nátlaku "všech policejních úřadů, jaké si jen dovedete představit." Stejně tak populární umělec Allj zrušil svou show v severoruském Jakutsku kvůli výhrůžkám. 

Sergej Lavrov
Rusko chce zachránit raketovou smlouvu. Mluví o vzájemných inspekcích s USA