Roste úloha nových ekonomik a nově se rozvíjejících trhů, dřívější šablony založené na výjimečné roli západních zemí přestávají platit, konstatoval ruský prezident. Kritizoval západní státy za to, že se snaží "za každou cenu udržet dominantní roli cestou obchodních válek a sankcí".

Donald Trump a Viktor Orbán
Trump přijal v Bílém domě Orbána. Pochválil jeho migrační politiku

Jako příklad ruský vůdce uvedl budování plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře, který vyvolává silnou kritiku Washingtonu. Plynovod podle Putina prospěje Evropě, ale není v zájmu těch, "kdo trvají na výjimečnosti a svévoli". Dalším příkladem je produkce čínské firmy Huawei, kterou mnozí chtějí nejen omezit, ale i vypudit z trhu, řekl Putin, po jehož boku na konferenční tribuně seděl čínský prezident Si Ťin-pching.

Scénáře budoucnosti

Západní státy chtějí monopolizovat nové technologie a omezit k nim přístup, což je podle Putina hlavní zdroj nestability. "Jedni mají přístup k nejmodernějším technologiím, zatímco ostatní k nim přístup nemají a mnohdy balancují na hranici přežití," uvedl dále. Dodal, že k destabilizaci přispívá zhoršující se stav ovzduší, projevy klimatických změn a migrační procesy.

Putin poukázal na dva chmurné scénáře budoucnosti, které mohou světovou ekonomiku čekat. První z nich vychází ze snahy USA vnucovat po celém světě svou vůli a druhý z možné fragmentace globálního prostoru. Obojí povede k obchodním válkám a bojům bez pravidel.

Americký prezident Donald Trump
Trump mluvil s Putinem o odzbrojení, KLDR, Ukrajině a Venezuele

Je třeba nových dohod, které budou všichni dodržovat, zdůraznil Putin. Nový hospodářský pořádek se nepodaří zavést, pokud nepřevládne respekt ke svrchovaností států a k jejich právu na vlastní rozvoj. Předpokladem harmonizace mezinárodních hospodářských zájmů je podle ruského prezidenta zajištění konkurence jednotlivých modelů rozvoje.

Důvěra v dolar

Putin vyzval ke změně statusu amerického dolaru, který se podle něj změnil v nástroj nátlaku USA na ostatní svět. "Důvěra v dolar klesá," je přesvědčen šéf Kremlu. Za nezbytné považuje "demilitarizovat mezinárodní obchod," mimo jiné i vyjmutím léků a zdravotnického materiálu ze sankčních režimů. Nezbytné je rovněž zvýšit vliv ekonomických institutů OSN a skupiny hospodářsky nejsilnějších států G20.

Úkolem pro ruské hospodářství je dostat se mezi pět nejsilnější ekonomik světa, řekl Putin. Dosáhnout toho je třeba zejména aktivním využitím umělé inteligence a dalších moderních technologií.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Problémy s ruskou ropou: Kontaminací se budou zabývat státní úřady, uvedl Putin