Dikce „Putinova“ projevu - včetně oslovení „bratři a sestry“ - nápadně připomínala slavný projev sovětského diktátora Josifa Stalina z července 1941 po vpádu vojsk nacistického Německa, které až do útoku z 22. června 1941 bylo Stalinovým spojencem.

Ukrajinští vojáci během bojů o Bachmut
Ukrajina zahájila ofenzivu, ale neuspěla, tvrdí Moskva. Je to lež, zní z Kyjeva

„Rusové, spoluobčané, bratři a sestry. Dnes od čtvrté hodiny ráno ukrajinská vojska, vyzbrojená blokem NATO, se souhlasem a za podpory Washingtonu vpadla na území Kurské, Belgorodské a Brjanské oblasti. Naši pohraničníci a ozbrojené síly kladou úctyhodný odpor přesile agresora,“ zaznělo v éteru jakoby z prezidentových úst.

Údajný Putin oznámil vyhlášení válečného stavu v pohraničních oblastech a dodal, že vyhlásí všeobecnou mobilizaci, protože Rusko bude potřebovat veškeré síly, aby porazilo „nebezpečného a zákeřného nepřítele“.

Cíl? Vyvolání paniky 

Operativní štáb Belgorodské oblasti, která v posledních dnech opakovaně zažila nájezd ozbrojenců z Ukrajiny hlásících se k ruským odpůrcům Putinova režimu, pokládal za vhodné zvlášť upozornit, že informace o vpádu ukrajinských vojsk, vyhlášení válečného stavu, všeobecné mobilizace a evakuace regionu do hloubi Ruska je falešná.

Ukrajinští vojáci v zákopech v Donbasu v prvních měsících války
Naprostá nejistota. Kdy přijde ukrajinská ofenziva? Všichni zatím jen hádají

„Cílem tohoto oznámení je vyvolat paniku mezi obyvatelstvem Belgorodské oblasti. Zachovejte klid. A důvěřujte jen důvěryhodným zdrojům,“ uvedl štáb.