Hvězda hudebního stylu R&B podle prokuratury po dvě desetiletí využívala své slávy a lákala své budoucí oběti na sliby, že jim pomůže v hudební kariéře. Několik z nich přitom vypovědělo, že byly nezletilé, když je zpěvák sexuálně zneužíval. Podle obžaloby pro něj dívky a ženy vyhledávala síť manažerů a dalších členů jeho týmu.

V šestitýdenním procesu vypovídalo u soudu také 11 lidí, kteří zpěváka ze sexuálního zneužívání obvinili - devět žen a dva muži. Popisovali přitom, jakého sexuálního ponižování a násilí se Kelly dopouštěl. Několik jich uvedlo, že je vystavoval perverzním a sadistickým choutkám. Podle prokuratury vyžadoval od svých obětí absolutní poslušnost a musely se přizpůsobit jeho pravidlům.

Dominik Feri.
Kauzu Feri má na stole nový vyšetřovatel. Dívky měl politik zneužívat v bytě

Kellyho právníci se snažili vykreslit ty ženy, které ho ze sexuálního zneužívání obvinily, jako bývalé fanynky, které se cítily podvedené, když přišly o jeho přízeň. Tvrdili také, že jejich sex s Kellym byl dobrovolný, uvedla agentura Reuters.

Kelly měl při čtení rozhodnutí poroty skloněnou hlavu a tvář mu zakrývala bílá rouška. Jedna z žen v soudní síni při čtení verdiktu plakala.

Zpěvákův právní obhájce Deveraux Cannick novinářům před soudní síní později řekl, že obhajobu závěry poroty zklamaly. R. Kelly podle něj vzhledem k "nesrovnalostem" v procesu nečekal, že ho porota shledá vinným. "Jsem si jist, že se odvoláme," sdělil Cannick.

Obžalovaný u ústeckého krajského soudu
Muž zneužíval sedmiletou dívku. Jde do vězení, s deviací se bude léčit

"Právnickou praxi vykonávám 47 let. Během té doby jsem stíhala mnoho sexuálních predátorů, kteří spáchali zločiny na ženách a dětech. Ze všech těch predátorů je pan Kelly ten nejhorší," řekla po vynesení verdiktu poroty novinářům Gloria Allredová, která zastupovala některé z obětí. Prokurátorka Jacquelyn Kasulisová prohlásila, že porota vyslala vzkaz všem mocným mužům jako je Kelly. "Ať to trvá jakkoliv dlouho… zákon vás dostihne," uvedla.

Kelly je trojnásobným držitelem ceny Grammy a celosvětově proslul zejména hitem "I Believe I Can Fly". Soudní proces s ním je vyvrcholením hromadících se podezření a obvinění, které pronikly na veřejnost v posledních letech. Řada se jich objevila v dokumentu z roku 2019 nazvaném "R. Kelly a jeho oběti". Začátek soudního líčení byl několikrát odložen kvůli pandemii covidu-19. Ve státech Illinois a Minnesota čelí R. Kelly dalším podobným obviněním, která rovněž odmítá.