Otec Waltera vyzýval lidi v televizi, aby z úcty k jeho synovi násilí ve městě zanechali, ale jeho apel se nesetkal s úspěchem. Zatčených se podle The Philadelphia Inquirer počítají na stovky, zranění policisté na desítky, přesnější čísla – například o škodách – ovšem nejsou stále k dispozici.

Ve městě je zákaz nočního vycházení, který není příliš dodržován. Prezident Donald Trump filadelfské policisty podpořil a přislíbil, pokud bude třeba, že vyšle do šestého největšího města Spojených státu, federální jednotky.

Donald Trump a Joe Biden
Kde se v USA láme chleba? V zapomenuté Pensylvánii

Zapojení Trumpa do dění ve městě je logické. Do voleb zbývají už jen čtyři dny a každý detail je v této bitvě důležitý. Pensylvánie je jedním z tzv. swing states, tedy států, kde není jisté, který z kandidátů zde vyhraje. A přitom přináší vysoký počet volitelů. Tedy těch, kteří opravdu volí prezidenta. A vítěz bere vše, i kdyby Trump vyhrál jen o jediný hlas, tak získá všech 20 volitelů, což už je vysoké číslo.

Naposledy zde vyhrál Trump

Naposledy v Pensylvánii vyhrál právě Donald Trump, který o parník porazil Hillary Clintonovou. Ta zde před čtyřmi lety svoji kampaň absolutně podcenila. Biden se poučil. Podle The New York Times zde během jediného říjnového týdne vydal 38 různých reklam.

Za poslední měsíc vynaložil na reklamu 53 milionů dolarů. Trump podle údajů Advertising Analytics jen 17 milionů, je třeba ale dodat, že poslední týdny tento nepoměr ve prospěch Trumpa výrazně snížily. Zda to ale bude Bidenovi na Středozápadě stačit, není zcela jasné. Podle posledního průzkumu agentury Ipsos pro Reuters má na Trumpa v Pensylvánii zatím pětiprocentní náskok.

Americký prezident Donald Trump
Poslední šance. Trump zkouší zopakovat rok 2016

Proto je každý detail v tomto klání tak důležitý. A například komentátoři The Deleware County Daily Times nebo Neewsweeku připouštějí, že současné násilnosti mohou pomoci Trumpovi vyhrát nejenom ve Filadelfii ale i v celé Pensylvánii. Ukazuje se na veřejnosti jako ten, který problémy řeší okamžitě a na místě.

V celých USA se demonstruje proti policejní brutalitě vlastně nepřetržitě už od jara, tedy od okamžiku, kdy byl zabit policisty v Minneapolis George Floyd. Současné nepokoje ve Filadelfii ty minneapoliské skoro všem připomínají.