Americká společnost Boeing dostala od Pentagonu zelenou k zahájení plánování výstavby americké protiraketové základny v České republice a Polsku. ČTK to dnes potvrdil mluvčí americké Agentury pro raketovou obranu Richard Lehner.

V nynější etapě podle něj dohoda opravňuje Boeing začít s plánováním a zahájit přípravné práce. Firma na to podle internetových stránek Pentagonu získala kontrakt v hodnotě 80 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy korun).

Spojené státy chtějí umístit radarovou část své evropské základny v ČR a deset antiraket v Polsku, jednání o umístění americké základny v obou zemích ovšem stále ještě pokračují. Definitivní rozhodnutí Prahy a Varšavy, zda budou ochotny mít na svém území americkou základnu, by Washington rád slyšel do konce roku.

Boeing by pak měl vyrobit a dopravit deset antiraket, které by měly být umístěny v Polsku, a zároveň přemístit radar z Marshallových ostrovů do České republiky.

Firma ale bude moci s přípravami a stavbou pokročit tehdy, až Kongres schválí 310 milionů dolarů požadovaných pro program evropské protiraketové obrany v předkládaném návrhu rozpočtu pro rok 2008, uvedla agentura AP.

Kromě radaru přeneseného z Mashallových ostrovů by podle Lehnera měl existovat ještě jeden menší radar, který by mohl být přemísťován na různá místa v případě potřeby.

Celkem by projekt amerického protiraketového systému měl stát až 3,5 miliardy dolarů (71,35 miliardy korun) do roku 2013, kdy by měla být evropská základna dokončena.