Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) hořela nádrž s vyhořelým palivem v reaktoru a radioaktivita unikala přímo do ovzduší. Požár se podařilo uhasit. Úroveň radiace u elektrárny přinejmenším dočasně „výrazně stoupla“ a panovaly obavy, že by nízká hladina radiace mohla zasáhnout i japonskou metropoli.

Japonská tisková agentura Kjódó uvedla, že v částech elektrárny byla naměřena radiace 400krát vyšší, než je roční povolený limit. Podle MAAE ale úroveň radiace v elektrárně po prudkém zvýšení klesla. Na 800 zaměstnanců již bylo evakuováno, asi 50 jich tam zůstává. V okruhu 30 kilometrů od Fukušimy 1 zavedly úřady bezletovou zónu.

Kjódó také sdělila, že jižně od postižené elektrárny byly naměřeny hodnoty radiace až stokrát vyšší než normálně. Tyto hodnoty prý mohou představovat nebezpečí, pokud by jim lidé byli vystaveni po dlouhou dobu, zdaleka ale nejsou smrtelné.

Nebezpečná míra radioaktivity

Premiér Naoto Kan nařídil všem lidem, kteří ještě byli v evakuační zóně do 20 kilometrů od elektrárny, aby odešli. Osoby ve vzdálenosti od 20 do 30 kilometrů činitelé vyzvali, aby nevycházely z domů, protože mohou přijít i další úniky radiace. Podle mluvčího japonské vlády Jukia Edana je radioaktivita, která unikla prý především z reaktoru 4, velmi nebezpečná. „Mluvíme tu o úrovních, jež mohou ohrozit lidské zdraví,“ řekl. Zdůraznil ale, že s rostoucí vzdáleností od elektrárny je úroveň radiace nižší.

Během dne vál vítr ze severu, směrem od Fukušimy k Tokiu, později ale Světová meteorologická organizace (WMO) informovala, že větry s radioaktivním materiálem směřují opačným směrem – nad Tichý oceán. Zároveň ale upozornila, že se situace může změnit.

PRO SPUŠTĚNÍ ANIMACE KLIKNĚTE NA OBRÁZEK:

Agentura Reuters uvedla, že radiace v jednom z měst poblíž Tokia je asi čtyřicetkrát vyšší než normálně. Podle činitelů v japonském hlavní městě hladina radiace stoupla i tam asi desetinásobně, ale zatím „nepředstavuje problém“. Přesto se řada lidí připravuje na případ, že by bylo nutné mnohamilionové město opustit.

Z Tokia prchají lidé

Tokio kvůli „neodhadnutelné situaci“ opustí i zaměstnanci rakouského velvyslanectví, kteří se přesunou do Ósaky. Do Ósaky a Nagoji přesměrovala nejméně do neděle všechny své lety německá společnost Lufthansa. K podobnému kroku je v případě nutnosti připraven také americký Federální úřad pro letectví (FAA). Naopak americké námořnictvo dnes vyslalo svá plavidla blíže japonským břehům, poté co jim včera nařídilo, aby se od nich kvůli zjištěné radiaci vzdálily.

Mírně zvýšenou radioaktivitu ve své dálněvýchodní části naměřilo Rusko. Premiér Vladimir Putin nařídil kontrolu jaderných elektráren v zemi. Čína, která se snaží evakuovat své občany z nejpostiženějších částí Japonska, zatím zvýšenou úroveň radiace nezjistila.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že Japonsko činí správné kroky ve snaze ochránit veřejnost před radiací. Ne všichni obyvatelé postižených oblastí se s tím ale ztotožňují, někteří si ztěžují na špatnou informovanost.

Černobyl prý nehrozí

Podle Reuters se zdá, že současná jaderná krize je horší než nehoda americké atomové elektrárny Three Mile Island v roce 1979. Ta dosáhla pátého stupně na sedmibodové škále MAAE pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení. Také francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) hovoří o stupni číslo šest. Katastrofa v Černobylu se jako jediná řadí na sedmý stupeň. K ní má prý situace ve Fukušimě 1 stále daleko.

Dnešní výbuch u reaktoru 2 nastal kolem 6:20 místního času. Podle provozovatelů zřejmě poškodil tlakovou nádobu reaktoru a uniklo omezené množství radioaktivity. Exploze u reaktoru 4 byla pravděpodobně podobná jako výbuchy vodíku v budovách reaktorů 1 a 3, k nimž došlo dříve.

Ve stěně vnější budovy reaktoru 4 jsou nyní dvě díry o velikosti asi osmi čtverečních metrů. Podle Kjódó je možné, že se v nádrži s vyhořelým palivem v reaktoru 4, kde dnes hořelo, vaří voda, jejíž hladina klesá. Technici uvažují o tom, že by do nádrže za dva až tři dny napustili další vodu. Proč tak neučiní dříve, není podle Reuters zřejmé.

Také v reaktorech 5 a 6 stoupla teplota, zatím jen mírně.