Organizace Národně-radikální tábor (ONR), která navazuje na stejnojmenné zakázané hnutí založené v roce 1934 na idejích vycházejících z italského fašismu, dlouhodobě prosazuje radikálně pravicovou xenofobní ideologii. Během sobotních pochodů v Bialystoku její členové odění převážně do černého provolávali hesla jako „Konec Evropské unie!" či „Velké katolické Polsko!". Stovky z nich se zúčastnily kritizované mše, kterou vedl veřejně známý radikální klerik Jacek Miedlar, jemuž církev zakázala se k věci jakkoli vyjadřovat.

List Polska The Times s odvoláním na některé účastníky mše uvedl, že v jejím průběhu kázal například to, že nelze tolerovat, jak „Polsko a Poláky zachvátil zhoubný nádor" a že potřebnou chemoterapií proti němu může být „nekompromisní národně-katolický radikalismus". ONR jsou dlouhodobě trnem v oku menšiny a uprchlíci, jejichž příchodu do Polska chce zabránit.

Vedení místní katolické církve se věřícím dotčeným chováním členů organizace v katedrále omluvilo. „(Bialystocká) kurie ujišťuje, že církev v regionu je nadstranická a nacionalismus je jí cizí," uvedli církevní představitelé v prohlášení. O zapůjčení kostela k soukromé mši prý rozhodl jeho farář, své nadřízené však o záměru neinformoval.

Celou akcí se zabývá i místní prokuratura, která zjišťuje, zda radikálové neporušili zákon.