Podle místních obyvatel je Maiduguri zcela ochromené. Zablokované jsou všechny příjezdové komunikace, nefungují obchody. Nad městem krouží vojenské vrtulníky.

„Můžete odejít ze svého domu, ale jen pěšky. Vůbec poprvé bylo zakázáno pohybovat se venku i na kole. Armáda má podezření, že někteří členové Boko Haram již do města pronikli a proto posilují bezpečnost," popsal televizní stanici France24 jeden z místních Mohammed Bolori.

Panika obyvatelstva

Útok vyvolal mezi obyvateli města paniku. Ranní mše byly zkráceny a lidé pospíchali z kostelů domů. „Teď jsem doma. Všechno záleží na armádě. Jestliže povolí dopravu, vyrazím ven, jestliže ne, zůstanu tady," popsal Tarhodjidongar Boukar, který v Maiduguri žije. „Je to tak frustrující být doma. Slyšíte různé zvuky a bojíte se. Snažíte se zjistit nějaké informace z rádia, voláním různým lidem a sledováním internetu," doplnila ho jiná z obyvatel města Fatima Zannahová.

Nigerijský deník Premium Times uvedl, že radikálové zahájili ofenzivu proti strategickému městu Maiduguri už v sobotu večer. Útok prý vedli stovky ozbrojenců. Informace o případných obětech či zraněných na straně armády či mezi civilisty zatím nejsou k dispozici.

To, že ozbrojenci rychle postupují směrem k metropoli severonigerijského státu Borno, naznačovaly už informace ze začátku tohoto týdne. V pátek islamisté pozabíjeli nejméně 15 lidí ve vesnici Kambari, která je vzdálená jen pět kilometrů od Maiduguri.

Zřízení chalífátu

Milice Boko Haram ovládají rozsáhlé oblasti na severovýchodě Nigérie. Městečka a vesnice v okolí Maiduguri dobývají už několik měsíců. Začátkem ledna obsadili město Baga, kde se nacházela i mezinárodní vojenská základna. Podle nigerijských úřadů zahynulo kolem 150 lidí, organizace Amnesty International ovšem hovoří až o 2000 mrtvých. Do zajetí se dostalo prý až několik stovek žen a dětí, zničeno bylo údajně na 3700 budov a obchodů.

Hnutí sunnitských radikálů Boko Haram bojuje od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požaduje zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13.000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu osob.