"Tresty za nedodržení zákona pomůžou k tomu, aby turisté byli k naší přírodě šetrnější," uvedl podle serveru ABC News prezident Palau Tommy Remengesaua. "Jde o litry opalovacích krémů, které se do moře dostávají a my se jen snažíme nalézt způsob, jak tento úžasný ekosystém zachránit," dodal. 

Pokuta 23 tisíc

Novela zákona, kterou nyní prezident podepsal, tak zakazuje dovoz nebo prodej těchto kosmetických přípravků. Tomu, kdo zákon nedodrží, hrozí pokuta 1000 dolarů (zhruba 23 tisíc korun). Turistům, kteří si krémy přivezou, budou neprodleně zabaveny. 

Zákaz se týká přípravků, které obsahují oxybenzon, parabeny a oktokrylen. Celkem novela stanovuje deset zakázaných chemikálií, které se nacházejí ve většině běžných přípravků. Prezident rovněž dodal, že se seznam může ještě rozšířit. 

Ibiza je pro turisty rájem, pro obyvatele někdy i peklem.
Boj se sobeckými turisty? Ibiza chce pokutovat za ručníky ponechané na pláži

Místní prezidet přiznal, že velkým podnětem k zákazu byla zpráva z roku 2017. Tehdy vědci zkoumali vodu ve světoznámém Jezeru medúz, které se taktéž nachází v Palau. V unikátním ekosystému, který je proslulý svou populací medúz, byl nalezen vysoký podíl chemikálií z opalovacích krémů. Kvůli výraznému poklesu populace těchto živočichů rovněž muselo být jezero pro veřejnost na více než rok uzavřeno. 

Zákaz i na Havaji

Zákaz používání opalovacích krémů již oznámil také americký stát Havaj, a to rovněž kvůli ochraně korálových útesů. Zákon však vstoupí v platnost až v roce 2021 a turisté si budou moci krémy přivézt. Na místě budou však k sehnání pouze na lékařský předpis. 

Sardinie
Není to suvenýr, ale krádež. Sardinie bojuje proti turistům, kteří berou písek

Někteří výrobci již také začali prodávat opalovací krémy, které by měly být pro korály nezávadné.  Palau, který se nachází na východ od Filipín a severně od Indonésie, dlouhodobě patří k zemím, které kladou velký důraz na ochranu oceánů - v roce 2009 byla v tomto ostrovním státu založena první žraločí rezervace.

Platí zde také zákaz komerčního rybolovu. V loňském roce zavedly úřady takzvaný "palauský slib", kdy zahraniční turisté podepisují závazek, že se během návštěvy této země budou chovat ohleduplně k životnímu prostředí. 

Právní předpisy rovněž vyžadují, aby cestovní kanceláře nenabízely turistům jednorázové kelímky, brčka či nádoby na jídlo. 

Red Light District v Amsterdamu
Turisté mění vykřičené čtvrti Amsterdamu v džungli. Radnice proti nim zakročí