Záchranný tým tvořilo osm pákistánských horolezců, pět pilotů a armádní posádky. Celá operace si vyžádala více než deset letů helikoptér. V její závěrečné fázi už byla používána pouze jedna helikoptéra, protože druhá byla odvolána k jiné nouzové situaci poblíž Skardu. Záchraně horolezců přihlíželi i zástupci vlády Gilgit-Balkistánu, tedy té části Kašmíru ovládané Pákistánem, v níž se Rakapoši nachází. Podle Exploreswebu šlo o ministra cestovního ruchu a ministra financí.

Pákistánští záchranáři. Ilustrační snímek
Čeští horolezci jsou v bezpečí. Z pákistánské hory je vyzvedl vrtulník

Pilotu vrtulníku, který se vydal pro všechny tři horolezce, se podařilo vystoupat až do výše 6200 metrů, kde museli uvízlí Češi strávit poslední noc. Následoval náročný a vysoce rizikový manévr, při němž se helikoptéra musela přiblížit těsně ke stěně, až se jí téměř dotýkala, aby si horolezci mohli nastoupit.

Panika ve výšce 6200 metrů

Akci bylo nutné dvakrát zopakovat, protože v tak velké nadmořské výšce mohl stroj pojmout maximálně dva horolezce. Jako první nastoupili Pákistánec Vadžídulláh Nagrí a Jakub Vlček. Petr Macek se dozvěděl, že musí počkat na druhý let. Což vedlo podle výpovědi záchranáře Karima Šáh Nizarího pro Exploresweb k dramatické situaci.

"Nejprve přikývl a helikoptéra začala stoupat. Ale pak si to rozmyslel," uvedl Nizarí. Českého horolezce se podle jeho slov zřejmě zmocnila panika, takže se také pokusil vyskočit na palubu vrtulníku a zůstal viset na jeho lyžině. 

Dobrodruh Jakub Vlček na extrémních cestách
Drama na hoře Rakapoši: Kamarádi sledovali Vlčkův příběh se zatajeným dechem

"Vrtulník byl nevyvážený, ale pilotům se ho přesto podařilo nějak stabilizovat a znovu se s ním spustit k hoře. Kamarádi v kabině pak museli horolezce zatlačit zpět, načež znovu vzlétli," uvedl Nizarí. "Byla to ta nejhloupější věc, jakou mohl ve výšce 6200 metrů udělat. Ohrozil životy všech, pilotů i svých kamarádů."

Příběh měl ale přece jen šťastný konec. Při druhém letu byl z hory snesen i Macek, takže pozemní tým, který byl připraven pokusit se o záchranu zespodu, nebylo nakonec potřeba nasazovat.

Pozemní záchranáři pomohli psychicky

Pozemní záchranáři sice nemuseli do stěny, ale jejich přítomnost sehrála podle Exploreswebu během posledních dvou dnů akce přesto zcela zásadní roli, protože neustále povzbuzovali a motivovali horolezce, aby sestoupili ještě o kus níže, což bylo pro vyčerpané muže mimořádně náročné.

"Horolezci už nebyli údajně schopni po několika dnech udělat ani jediný krok, ale pozemní tým je přesto dokázal přimět, aby se rozhýbali a sestoupili z 6900 metrů až na 6200 metrů," napsal Karim Šáh Nizarí na svůj Twitter. Zřejmě tedy i pouhá přítomnost záchranářů v základním táboře fungovala jako psychická vzpruha.

Skupina horolezců. Ilustrační snímek
Čeští horolezci uvázli na pákistánské hoře. K výstupu neměli vládní povolení

Další zahraniční horolezci pohybující se v oblasti navíc přispěli k záchranné operaci tím, že poskytli informace o trase po jihozápadním hřebeni Rakapoši, na níž Češi a Pákistánec uvízli.

Zachránění horolezci jsou podle Exploreswebu v lepším zdravotním stavu, než se očekávalo. Podle předběžných zpráv utrpěl jeden z nich menší omrzliny, jinak ale všichni vypadají dobře.

Skončila záchranná operace, ale ne celé drama, protože zbývá vyřešit všechny administrativní úkony s místními pákistánskými úřady a pojišťovnami. Podle Exploreswebu totiž prý zamířili horolezci na horu bez povolení k výstupu, což nyní řeší tamější ministerstvo cestovního ruchu.