„Všechna vozidla v konvoji, který vezl tuto raketu, byla součástí ruských ozbrojených sil,“ uvedl na tiskové konferenci šéf vyšetřovatelů nizozemské policie Wilbert Paulissen. Podle jeho slov patřilo odpalovací zařízení 53. protivzdušné brigádě ruské armády, která má stálou základnu v Kursku na západě Ruska asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic.

Přímí viníci incidentu dnes opět nebyli jmenováni. Počet prověřovaných osob se nicméně z původní stovky snížil na několik desítek. Vyšetřovatelé pak v této souvislosti vyzvali veřejnost, aby jim poskytla detailní informace o obsluze odpalovacího zařízení.

Pokud budou viníci odhaleni, budou pravděpodobně souzeni v nepřítomnosti v Nizozemsku, protože Rusko využilo své veto k zablokování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která usilovala o vytvoření mezinárodního tribunálu.

Prokurátor Fred Westerbeke na tiskové konferenci upřesnil, že letadlo bylo sestřeleno raketou ruského protivzdušného systému Buk, která byla odpálena z okolí obce Pervomajskyj, která je pod kontrolou proruských separatistů.

Vyšetřovatelé vycházeli z analýzy řady obrazových i zvukových záznamů z té doby, které svědčily o tom, že v této oblasti raketový systém Buk přítomen byl a po sestřelení letadla se rychle vrátil do Ruska. 

Raketový systém Buk se začal vyrábět už v dobách Sovětského svazu, po jeho rozpadu výrobu převzalo Rusko. Malajsijské letadlo nad Ukrajinou zasáhla raketa 9M38, jejímž výrobcem je zbrojovka Almaz-Antej, nad kterou má kontrolu ruský stát. Firma však již před dvěma lety výsledky vyšetřování odmítla, protože podle ní nebyly podloženy technickými důkazy.

Proti tvrzení se tehdy ohradilo i ruské ministerstvo zahraničí, které naopak obvinilo vyšetřovatele, že umožnili Ukrajině vyrobit důkazy, a zvrátit tak případ ve svůj prospěch.