Přestože raketa byla ruské výroby, Polsko nemá podle Dudy žádný důkaz, že byla vypálená z Ruska. Americký prezident Joe Biden dříve řekl, že soudě podle trajektorie nejspíše střela z Ruska neletěla.

Biden svolal mimořádnou schůzi G7 a NATO

Ukrajinu a její energetickou infrastrukturu v úterý znovu zasáhla smršť střel odpálených z Ruska. Předběžná zjištění naznačují, že inkriminovanou raketu vypálily ve snaze zastavit přilétající ruskou střelu ukrajinské ozbrojené síly, uvedli podle AP tři nejmenovaní američtí činitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, jelikož nemají oprávnění o záležitosti veřejně hovořit.

Toto hodnocení a také Bidenův komentář stojí v rozporu s úterními informacemi vysoce postaveného představitele amerických zpravodajských služeb, který agentuře AP řekl, že hranice Polska překročily ruské rakety. Mluvčí polské vlády později oznámil, že země zvýší pohotovost mimo jiné u některých vojenských jednotek. Varšava zároveň uvedla, že zvažuje aktivaci článku 4 Severoatlantické smlouvy, jenž znamená konzultace v případě ohrožení některé z členských zemí NATO.

Luboš Palata
KOMENTÁŘ: Rakety, které trefily Polsko, přiblížily konec války. Nebo konec světa

Polský prezident Andrzej Duda byl ohledně původu střely opatrnější než polské ministerstvo zahraničí a uvedl, že úřady zatím s jistotou neví, kdo ji odpálil ani kde byla vyrobena, podotkla dříve AP. Uvedl, že byla „s největší pravděpodobností“ zkonstruována v Rusku, ale tato informace se ověřuje. Moskva už dříve své zapojení popřela.

Francie vyzvala k „maximální opatrnosti“ ohledně původu rakety, protože „mnoho zemí“ v regionu má stejný typ zbraní, citovala dnes agentura AFP Elysejský palác.

Výbuch v Polsku přiměl Bidena ke svolání mimořádné schůzky představitelů zemí G7 a NATO, kteří se účastnili summitu G20 v Indonésii. Setkání zástupců členských zemí NATO začalo dnes dopoledne v Bruselu. Úmyslný nepřátelský útok na člena Severoatlantické aliance by mohl vyvolat kolektivní vojenskou reakci NATO, podotkla AP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý uvedl, že Polsko zasáhly ruské rakety a situaci označil za „významnou eskalaci“ konfliktu, který letos rozpoutalo Rusko. Představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes řekl, že za jakékoli „incidenty s raketami“ nese odpovědnost Rusko, které masivně útočí na Ukrajinu.

Úlomky pochází z ukrajinské rakety, tvrdí Rusko

Úlomky z místa výbuchu u polské obce Przewodów jsou z ukrajinské protiletecké rakety S-300, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany, podle kterého to zjistili jeho experti ze zveřejněných snímků. Ministerstvo rovněž tvrdí, že na Ukrajinu v úterý udeřilo přesně naváděnými střelami, které zasáhly pouze ukrajinské území a k ukrajinsko-polské hranici se dostaly nejblíže na 35 kilometrů, napsala agentura RIA Novosti. Podle Kyjeva nese za jakékoli „incidenty s raketami“ zodpovědnost Rusko.

Zatím není jasné, co způsobilo úterní výbuch v Polsku, který si vyžádal dva mrtvé. Původně média informovala o tom, že na místo dopadla ruská raketa. Agentura AP dnes ráno s odvoláním na tři nejmenované americké činitele uvedla, že podle předběžných zjištění zřejmě vypálily raketu ukrajinské ozbrojené síly, které mířily na přilétající ruskou raketu. Také podle zdroje agentury Reuters ze Severoatlantické aliance řekl dnes americký prezident Joe Biden na jednání zástupců G7 a NATO, že výbuch způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany.

„Prohlášení různých ukrajinských zdrojů a zahraničních představitelů o údajných \'ruských raketách\', které dopadly do obce Przewodów jsou úmyslnou provokací s cílem zvýšit napětí,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Podobně jako při dřívějších útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a města ministerstvo uvedlo, že koordinovaný úder byl dílem Moskvy, při kterém byly zasaženy všechny vytyčené cíle. Ty se však podle Ruska nacházely pouze na území Ukrajiny včetně západu země, ale ne blíže než 35 kilometrů od polských hranic.

Rakety S-300 používají obě strany. Ačkoliv jsou určeny k sestřelování vzdušných cílů, Rusko je v nynější fázi války proti Ukrajině používá k ostřelování pozemních cílů, protože zřejmě již vyčerpalo zásoby vhodnějších zbraní. Rakety S-300 se při palbě na pozemní cíle vyznačují značnou nepřesností.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil vzniklou situaci okolo incidentu v Polsku za „hysterickou, zběsilou, rusofobní reakci, která se nezakládá na žádných datech“. Stejně jako podle ministerstva obrany i podle Peskova úlomky v Polsku pochází ze systému S-300.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý uvedl, že Polsko zasáhly ruské rakety a situaci označil za „významnou eskalaci“ konfliktu, který letos rozpoutalo Rusko. Představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes řekl, že za jakékoli „incidenty s raketami“ nese odpovědnost Rusko, které masivně útočí na Ukrajinu.

Pokud má někdo vinu za incidenty s raketami, tak jedině Rusko, uvedl Kyjev

Pokud nese někdo vinu za „incidenty s raketami“, tak je to Rusko, řekl agentuře Reuters představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Jeho vyjádření následuje poté, co americký prezident Joe Biden řekl, že raketa, která v úterý na východě Polska zabila dva lidi, nejspíše nebyla vypálená z Ruska.

„Podle mého názoru se musíme držet jediné logiky. Válku začalo a vede Rusko. Rusko na Ukrajinu masivně útočí řízenými střelami,“ uvedl Podoljak.

Ruská válečná loď vystřeluje raketu na Ukrajinu, 11. října 2022
Polsko předvolalo ruského velvyslance. Ministerstvo: Raketa byla ruské výroby

Raketa, která byla podle polského prezidenta Andrzeje Dudy s největší pravděpodobností ruské výroby, zasáhla sušírnu obilí na východě Polska v den, kdy se Ukrajina bránila rozsáhlým vzdušným útokům z Ruska. Polské ministerstvo zahraničí, které dopad rakety v Przewodówě nedaleko hranic s Ukrajinou potvrdilo, ale neuvedlo, kdo ji vypálil. Agentura AP s odvoláním na tři nejmenované americké činitele napsala, že podle předběžných zjištění zřejmě raketu vystřelily ukrajinské ozbrojené síly, které mířily na přilétající ruskou střelu. Rusko tvrdí, že s úterní explozí v Polsku nemá co do činění.

„Rusko proměnilo východní část evropského kontinentu v nepředvídatelné bojiště. Záměry, způsoby provedení, rizika, eskalace, za tím vším je pouze Rusko. Nemůže být žádné jiné vysvětlení pro incidenty s raketami,“ zdůraznil Podoljak.