Smrt Sulejmáního znásobí pohnutky k odporu proti Spojeným státům a Izraeli, prohlásil Alí Chameneí. Írán vyhlásí třídenní státní smutek.

Americké ministerstvo obrany v komentáři k operaci u vedlo, že jejím cílem bylo odstrašit Írán od plánů na další útoky. Akce byla provedena na příkaz prezidenta Donalda Trumpa. Sulejmání podle Pentagonu "aktivně připravoval plány na útoky proti americkým diplomatům v regionu a na vojáky v Iráku a jinde". Stál i za nedávným útokem na americké velvyslanectví v Bagdádu.

Demonstrace před velvyslanectvím USA
Iráčané prolomili bránu americké ambasády v Bagdádu. Zaměstnanci byli evakuováni

Podle zpráv z irácké metropole dopadly do areálu mezinárodního letiště tři rakety. Útok si vyžádal až devět mrtvých a několik zraněných, rakety dopadly nedaleko nákladního terminálu a zapálily několik automobilů.

Podle iráckých činitelů přijel Muhandis na bagdádské letiště v konvoji vozidel, aby uvítal Sulejmáního, který předtím přiletěl do Bagdádu z Libanonu nebo ze Sýrie. Rakety explodovaly přesně v okamžiku, kdy šéf jednotek Kuds sestoupil ze schůdků letadla, aby se s Muhandisem a jeho lidmi přivítal. Všichni zahynuli. Tělo Sulejmáního bylo identifikováno jen podle prstenu.

Lze očekávat íránskou odvetu

Podle agentury AP útoky na vysoce postavené šíitské představitele mohou přinést zlom ve vývoji událostí na Blízkém východě. Lze očekávat tvrdou odvetu Íránu a všech sil, které v regionu podporuje, útok bude namířen proti zájmům USA a Izraele. Íránská oficiální reakce na incident zatím nepřišla.

Milice PMF v prohlášení uvedly, že šlo o "zákeřné americké bombardování". Právě tato skupina se označila za organizátora protestu, který v minulých dnech skončil vypálením recepce v areálu ambasády USA v Bagdádu. Demonstranti velvyslanectví napadli v úterý, ve středu se nakonec stáhli.

Demonstrace před velvyslanectvím USA v Bagdádu na snímku z 1. ledna 2020
Protest proti Američanům v Bagdádu skončil. Zasahovat musela ochranka

K PMF patří také proíránská skupina Katáib Hizballáh, která podle USA minulý pátek raketami zaútočila na iráckou základnu, na níž slouží i Američané a jeden z nich tam byl zabit.

V neděli proto americká armáda zaútočila na pozice této skupiny v Iráku a 25 milicionářů zabila.

Alí Chameneí vyhrožuje Americe 

Smrt velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního znásobí pohnutky k odporu proti Spojeným státům a Izraeli. V reakci na noční útok v Bagdádu, jehož obětí se Sulejmání stal, to dnes prohlásil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Původce útoku podle něj čeká tvrdá odveta.

Dvaašedesátiletého Sulejmáního zabila americká raketa na mezinárodním letišti v Bagdádu, při útoku na konvoj vozidel rovněž zahynul velitel iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. "Odchod Sulejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší," uvedl Chameneí v prohlášení. V zemi má být vyhlášen třídenní státní smutek, pohřeb šéfa Kuds i ostatních obětí amerického útoku se očekává v sobotu.

Hotelový pokoj. Ilustrační foto.
Drzouni v hotelích. Domů si berou ručník i obří televize

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že smrt Sulejmáního posílí odpor proti USA a Izraeli v regionu a po celém světě.  Ministrovo prohlášení rozšířila íránská televize. "Brutalita a tupost amerických teroristů, kteří zavraždili velitele Sulejmáního… nepochybně posílí odpor v regionu a na celém světě," konstatoval ministr. "Spojené státy nesou odpovědnost za veškeré následky tohoto ničemného dobrodružství," dodal.

Dnes bude podle agentury Reuters svolána mimořádná schůze hlavního íránského bezpečnostního orgánu, Nejvyšší rady národní bezpečnosti, která se má útokem na generálmajora Sulejmáního zabývat. Oznámil to v Teheránu mluvčí rady Kejván Chosráví.

Stíhací letoun Jas-39 Gripen české armády
Návrat českých gripenů z Pobaltí: Jeden ze strojů zůstal kvůli závadě v Litvě

Podle komentáře íránské televize je rozkaz prezidenta Donalda Trumpa k vraždě Sulejmáního "největší chybnou kalkulací Spojených států" od druhé světové války. "Lid regionu už Američanům nedovolí, aby tu zůstali," uvedla televize.