Izraelský prezident Jicchak Herzog uvedl, že Izrael podnikne kroky k zajištění bezpečnosti svých občanů, a vyzval mezinárodní společenství, aby útok odsoudilo. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Joav Galant, ministr zahraničí Eli Kohen a vysoce postavení představitelé izraelské armády a obrany podle TOI nyní jednají před plánovaným zasedáním bezpečnostního kabinetu, kde se bude diskutovat o možných reakcích na útok z Libanonu. Galant podle listu Haarec vyzval členy bezpečnostního kabinetu, aby vypracovali „veškeré možnosti reakce“.

Mluvčí izraelské armády uvedl, že za palbou z Libanonu stojí Hamás a že Izrael zjišťuje, zda se na útoku podílel Írán. Zároveň poznamenal, že k útoku došlo na pozadí střetů mezi policií a Palestinci u jeruzalémské mešity Al-Aksá.

Únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltském moři u pobřeží dánského ostrova Bornholm.
Výbuchy plynovodu Nord Stream: Za útokem nejspíš stojí státem placená skupina

Klinika v Nahariji krátce po útoku informovala, že pečuje o dva lehce zraněné muže ve věku 26 a 19 let, které při raketovém útoku zasáhly střepiny. Později sdělila, že mladší z mužů byl propuštěn domů.

Zdroj blízký libanonskému šíitskému militantnímu hnutí Hizballáh uvedl, že tato skupina dnešní raketové útoky na svědomí nemá. TOI ale píše, že by Íránem podporovaná skupina musela podobný útok z Libanonu přinejmenším tiše schvalovat, jelikož má velký vliv na jihu země.

Libanonská armáda mezitím informovala, že v jižním Libanonu odhalila několik raket připravených k odpalu.

Izraelský ministr zahraničí Kohen vyzval světové lídry, aby dnešní útoky na Izrael odsoudili. „První den svátku pesach. Zatímco sedíme u svátečního stolu s rodinou a přáteli, Izrael čelí raketám z jihu i severu. To není náhoda. Nikdo by nás neměl zkoušet, přijmeme všechna nezbytná opatření na obranu naší země a našeho lidu,“ uvedl na twitteru.

Mimořádně závažné útoky

Mírová mise OSN v Libanonu (UNFIL) raketové útoky na severní Izrael označila za „mimořádně závažné". „Prozatímní síly OSN v Libanonu jsou v kontaktu s úřady na obou stranách modré linie a naléhavě vyzýváme strany, aby s našimi mírovými silami udržovaly kontakt a vyvarovaly se jakýchkoli jednostranných akcí, které by mohly situaci dále vyostřit,“ uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí vyjádřil znepokojení nad událostmi v Jeruzalémě a zároveň zdůraznil, že Izrael má právo se před útoky bránit. „Odsuzujeme odpalování raket z Libanonu a Gazy… a uznáváme legitimní právo Izraele bránit se proti všem formám agrese," řekl.

Íránský protiletadlový raketový systém Bavar 373
Vypukne nová válka? Íránské rakety na hranicích Izraele budí obavy

„V období náboženských svátků Francie vyzývá všechny strany, aby zachovaly maximální zdrženlivost a vyhnuly se jakýmkoli akcím, které by mohly přispět k eskalaci násilí,“ uvedla francouzská diplomacie.

Dnes brzy ráno palestinští radikálové z Pásma Gazy opět odpálili rakety na jih Izraele. Podle izraelské armády jich bylo sedm a všechny explodovaly ještě ve vzduchu.

Napětí mezi Palestinci a izraelskými úřady zesílilo po středečních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci u mešity Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Policie v noci na středu pronikla do mešity a následně pozatýkala na 350 osob. Při zásahu bylo zraněno nejméně 12 Palestinců. Další zásah policie provedla v noci na dnešek, podle Červeného půlměsíce utrpělo zranění dalších šest Palestinců.