Pod titulkem Malá studená válka odpoledník napsal, že představitelům Polska a České republiky, kde mají být prvky štítu umístěny, jde o to, aby Spojené státy v jejich zemích vojensky zakotvily a aby byla s Washingtonem navázána dlouhodobá strategická spolupráce. Rusko vidí v této iniciativě další etapu nepřátelského rozmísťování na hranicích své zóny vlivu a jeho prezident 10. února v Mnichově tvrdil, že žádná "údajně problematická země" nemůže mít v blízké nebo vzdálené budoucnosti rakety schopné zasáhnout Evropu.

Dvacet šest zemí aliance to ve čtvrtek formálně prohlásilo za nepravdivé a shodlo se, že "hrozba tu je". Navíc její evropští členové vyzvali k tomu, aby protiraketová zařízení ochránila celou Evropu. Nikdo americký projekt nekritizoval.

Rusko se snažilo využít rozporů, které v posledních měsících v otázce štítu vyvstaly. Jednota, kterou ve čtvrtek Západ vůči ruskému stanovisku projevil, je dobrá věc. Ale Washington měl dříve pochopit potřebu jednat včas se spojenci o otázce, která se týká bezpečnosti Evropy. A Bushova vláda měla vyvinout větší úsilí o vysvětlení věci Rusům, napsal list.