Bushovo tělo nejprve převezla smuteční kolona z houstonského pohřebního ústavu na Ellingtonovo letiště, kde se za přítomnosti exprezidentových potomků včetně jeho syna George mladšího, rovněž někdejšího prezidenta, konala krátká pietní ceremonie.

Té se zúčastnila asi stovka pozvaných hostů. Následně čestná stráž naložila rakev na palubu letounu, který poté i s Bushovou rodinou odletěl na Andrewsovu základnu. 

Americký prezident George Bush starší na snímku z roku 1991.
Zemřel bývalý americký prezident George Bush starší. Bylo mu 94 let

Na poslední Bushovu cestu do Washingtonu poskytl současný šéf Bílého domu Donald Trump své prezidentské letadlo. To, pokud je na palubě úřadující hlava Spojených států, nese volací znak Air Force One. Nynější let byl označen Special Air Mission 41 (Zvláštní letecká mise 41), což odkazuje na fakt, že Bush starší byl 41. americkým prezidentem.

Rakev zahalená vlajkou

Po příletu je na základně plánována pietní ceremonie a další v rotundě Kapitolu. Tam bude rakev zahalená americkou vlajkou vystavena od dnešního pozdního odpoledne místního času do středečního dopoledne.

Ve středu, kdy USA uctí Bushovu památku státním smutkem, se ve washingtonské Národní katedrále uskuteční státní pohřeb, po kterém bude rakev letecky přepravena zpět do Houstonu. Ještě téhož dne bude rakev vystavena v houstonském episkopálním kostele svatého Martina, kde se ve čtvrtek uskuteční další smuteční obřad.

Barbara Bushová se svým mužem, prezidentem Georgem Bushem starším
Zemřela bývalá první dáma USA Barbara Bushová. Bylo jí 92 let

Následně bude rakev přepravena vlakem z Houstonu do College Station, kde jsou v kampusu vysoké školy A&M University na pozemku Bushovy knihovny pohřbeny exprezidentova letos zesnulá manželka Barbara a dcera Robin, která zemřela v dětském věku v roce 1953. Po obřadu, který je plánován na čtvrteční odpoledne bude Bush uložen po jejich boku.

Před patnácti lety se americký prezident málem udusil preclíkem