„Pro paralelní společnosti, politický islám a tendence k radikalizaci není v naší zemi místo,“ prohlásil dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz, kterého citovala agentura DPA.

Avizovaná opatření jsou podle něj logickým vyústěním výsledků prošetřování islámských sdružení působících v Rakousku, která zastřešuje Turecko-islámský spolek pro kulturní a společenskou spolupráci (ATIB). Ten se nedávno stal terčem kritiky kvůli jedné za svých akcí, na které se děti převlékly do uniforem a inscenovaly bitvu z dějin Osmanské říše.

Bavorský premiér Markus Söder pověsil kříž ve vstupní hale úřadu bavorské vlády
Bavorsko nařídilo umístit kříže do veřejných budov. Hájí kulturní identitu

Uzavřeny mají být čtyři mešity ve Vídni, dvě v Horních Rakousech a jedna v Korutanech. Jak informovaly agentura AP a veřejnoprávní televize ORF, nechybí mezi nimi ani mešita turecké krajně pravicové organizace Šedí vlci, jež se nachází na náměstí Antonsplatz ve vídeňském obvodu Favoriten.

„V blízké budoucnosti by z Rakouska mohlo být vyhoštěno několik desítek imámů spolku ATIB, kteří jsou v současnosti vyšetřování kvůli podezření, že porušili zákon, který islámským organizacím zakazuje přijímat peníze ze zahraničí,“ dodal rakouský ministr vnitra Herbert Kickl.

Podle Úřadu spolkového kancléře se vyšetřování týká asi 60 z celkem 260 imámů, kteří momentálně působí v Rakousku. „Stále jsme jen na začátku,“ uvedl rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache.

Ze statistik rakouského ministerstva vnitra vyplývá, že v zemi nyní žije přibližně sedm set tisíc muslimů. Zároveň se zde nachází více než čtyři sta muslimských modliteben a mešit.

Uprchlíci v Rakousku
Poplatek až 840 eur. Rakousko zpřísní svou azylovou politiku