On-line reportáž ke koronaviru může sledovat ZDE

Už od pondělí budou zakázaná veškerá shromáždění s přítomností více než pěti lidí. Omezí se také pohyb obyvatel na veřejných místech. Lidé budou moci jen do práce, na nezbytně nutné nákupy potravin či léků; vyjít z domu budou moci také, když budou chtít pečovat o blízké. Procházky budou povolené jen v případě, že na ně lidé vyrazí sami nebo v doprovodu lidí, se kterými žijí ve stejné domácnosti. Uzavřou se parky a hřiště. Od úterý musejí zůstat zavřené všechny restaurace.

"Rakušany a Rakušanky vyzýváme, aby se sami izolovali. To znamená, aby udržovali sociální kontakty pouze s lidmi, s nimiž žijí," uvedl úřad kancléře. Na dodržování opatření bude dohlížet policie, vláda chce povolat také část rezervistů. V případě porušení hrozí pokuta až 2000 eur (52 tisíc korun).

Kurzova vláda dnes rovněž oznámila, že vytvoří fond, do kterého pošle čtyři miliardy eur (105 miliard Kč). Peníze z něj by měly pomoci podnikatelům postiženým protikoronavirovými opatřeními, ale sloužit by měly i k nákupu zdravotnického materiálu.

Mezi nová opatření, která vstoupí v platnost v úterý, patří také to, že do země nebude povolen vstup těm návštěvníkům z Británie, Nizozemska, Ruska a Ukrajiny, kteří se nepodrobí dvoutýdenní domácí karanténě nebo nepředloží aktuální zdravotnický certifikát.

Podle zatím posledních údajů poskytnutých ministerstvem zdravotnictví je v Rakousku 800 potvrzených případů koronaviru, který se počátkem roku začal šířit z čínského města Wu-chan. Rakouské úřady registrují jednoho pacienta, jenž podlehl nemoci COVID-19, způsobované koronavirem.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník