Zákaz kouření v restauracích navrhla ještě předchozí rakouská vláda. Poslanci ze současné vládní koalice konzervativců a pravicových Svobodných prosadili jeho zrušení i přesto, že petici žádající jeho zachování podepsalo 545 tisíc lidí. Informuje o tom agentura AFP.

Ve snaze uklidnit veřejnost proto poslanci hlasovali i pro zvýšení věkové hranice, odkdy je legální začít kouřit, na 18 let, a pro zákaz kouření v autě, je-li v něm přepravováno také dítě. Ten by měl začít platit od příštího roku. 

Zrušení zákazu kouření v restauracích a barech bylo loni klíčovým slibem volební kampaně osmačtyřicetiletého vůdce pravicové strany Svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, který je sám náruživý kuřák. Podle něj by zákaz narušoval svobodu volby a poškozoval vlastníky restauračních zařízení.

Jak upozorňuje agentura AFP, Rakousko je jednou z posledních evropských zemí, kde tento zákaz neplatí, proto mu bojovníci proti kouření přezdívají "Popelník Evropy". Kouření v hospodách je zde sice částečně omezeno - kuřáci musí sedět v oddělených prostorách - ale podle protikuřáckých aktivistů se kouř stejně volně šíří do celé restaurace. V zařízeních o velikosti méně než 50 metrů čtverečních navíc není samostatná místnost vyžadována a stačí, pokud majitel v areálu kouřit dovolí.

Podle AFP umírá v Rakousku každoročně na následky kouření přibližně třináct tisíc lidí a země má podle údajů Eurostatu třetí největší podíl kuřáků v Evropské unii (kouří zde 30 procent populace nad 15 let).

Vzhledem k neustávajícímu přibývání podpisů pod petici horující za zákaz hrozí, že se FPÖ ocitne v choulostivé situaci, protože dalším jejím volebním slibem byla "přímá demokracie" a více referend. 

Jedenatřicetiletý kancléř Sebastian Kurz, nekuřák, prohlásil, že jej v této otázce váže koaliční dohoda s FPÖ.

Šéf malé opoziční strany NEOS Matthias Strolz obvinil vládnoucí politiky, že se zrušením zákazu kouření postavili proti vědě i svému svědomí. "Záměrně jste rozhodli ve prospěch smrti," prohlásil Strolz.