Gusenbauer připomněl, že podle rakouské vlády je protiraketová obrana "celoevropskou, a nikoli bilaterální záležitostí". "Kromě toho je jasné, že tento krok neučiní svět bezpečnějším. A Rakousko nemá zájem na závodech ve zbrojení," prohlásil rakouský kancléř.

Ministryně zahraničních věcí Ursula Plassniková k této debatě vydala oficiální prohlášení, v němž zdůrazňuje, že "Rakousko není 51. státem USA, ale ani žádnou ruskou filiálkou". Středeční diskuse ve vládě podle ní potvrdila, že Rakousko určuje svou zahraniční politiku zcela nezávisle a samostatně. Ministryně dodala, že její prohlášení není míněno jako kritika Darabose, ale hlavně jako reakce na nadšené ohlasy, které Darabosovy výroky vyvolaly v ruském tisku.

Darabosovy výroky k chystané radarové základně USA na území ČR opakovaně kritizoval český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Již minulý čtvrtek prohlásil, že "…Darabos se mýlí, když v souvislosti se základnou hovoří o provokaci. Zde nikdy nešlo o provokaci, nýbrž o opatření zajišťující bezpečnost Evropy a spojenců do budoucnosti".

V pondělí pak v rozhovoru pro rakouský list Kurier svou kritiku ještě vyostřil a zdůraznil, že podobná radarová základna, jakou Darabos odmítá v ČR, v Rakousku už funguje. "Nemůžeme akceptovat, že ministr členské země EU dělá rozdíly mezi jednotlivými státy unie," řekl Schwarzenberg. Kromě toho poukázal na to, že "neexistuje žádná bývalá východní Evropa, stejně jako neexistuje žádná budoucí východní Evropa". "Musím se domnívat, že Norbert Darabos chce svými formulacemi opsat to, že země, které kdysi patřily k sovětskému bloku, by měly, pokud jde o zájmy Ruska, držet ústa," citoval list českého ministra.