Josefu Fritzlovi, který po 24 let věznil v podzemí svého domu svou dceru Elisabeth a zplodil s ní sedm dětí, možná hrozí jen desetiletý trest. Podle britského zpravodajského serveru Times Online totiž jeho dvě dospělé děti zřejmě odmítnou výpověď proti svému otci.

Informaci serveru potvrdil mluvčí státního zástupce Gerhard Sedlacek.

„Zatím jsme nestanovili datum pro výslech dvou dospělých potomků, ale nyní se zdá, že by mohli využít svého práva nevypovídat před úřady a odmítnout podat svědectví proti svému otci,“ uvedl.

Vyšetřovatelé zatím ukončili výslech nyní 42leté Elisabeth.

Detaily jejího svědectví nejsou známy, předpokládá se ale, že svého otce a věznitele obvinila ze znásilnění, psychického týrání a nejspíš i ze smrti jednoho ze svých dětí, které zemřelo tři dny po narození.

Smrt novorozence nelze dokázat

Podle státního zastupitelství ale bude velmi obtížné Fritzlovi v tomto případě prokázat vinu. Od smrti novorozence v roce 1996 totiž uplynula dlouhá doba a vyšetřovatelé ani nemají možnost prozkoumat jeho tělo, které Fritzl údajně spálil.

Důkazy jeho viny na smrti dítěte, která by Fritzlovi mohla vynést doživotní trest, by se tak omezily jen na svědectví Elisabeth. Podobná situace je i v případě obvinění ze znásilnění, které rakouské zákony postihují maximálně patnáctiletým vězením.

Fritzl se již dříve částečně přiznal, je proto pravděpodobné, že by jej soud měl uznat vinným přinejmenším v případě obvinění z donucování, zbavení svobody a incestu, za což hrozí maximálně desetiletý pobyt ve vězení.

Rakouská justice navíc tresty nesčítá, ale v případě několikanásobných trestných činů automaticky ukládá postih za čin s nejvyšší trestní sazbou.

Čtyři mladší děti Elisabeth Fritzlové, které dosud nedosáhly dospělosti, podle rakouských zákonů svědčit nemohou.