Zní to jako ohraná písnička: Rakousko nepřestane s kontrolami v pohraničí. Jenže tentokrát je v té písničce i něco víc: politický boj před volbami do europarlamentu, ve kterém se používá drsný slovník.

Strašení před bandami kriminálníků proudícími do alpské země z Východu, až nenávist k náboženským menšinám žijícím v Rakousku.

„Nemůžeme se dívat na to, jak majetek lidí, naše auta, mizí přes severní hranici kvůli zločincům. Chceme znovu zavést hraniční kontroly, dokud nebude schengenská vnější hranice opravdu chráněna,“ ozývá se znovu, tradičně, strana zesnulého populisty Jörga Haidera BZÖ.
Není sama. S tvrdými řečmi proti otevřené hranici a přistěhovalcům boduje i charismatický Heinz-Christian Strache.

„Stoupající čísla vloupání, nízká čísla objasněných případů krádeží a nedávno i krvavý útok na indickou modlitebnu ve Vídni jsou pro krajní pravici živou vodou,“ píše deník Kurier.
Stracheho strana Svobodných, která se netají svým „národním“ smýšlením a loví voliče slogany jako „Západní svět do rukou křesťanů“, s touto rétorikou boduje.

Strašení dosáhlo takových rozměrů, že doslova nakazilo i další politiky. Najednou je pro delší přítomnost vojáků v pohraničí, kteří vypomáhají policii a hlásí případné podezřelé případy, i samotný rakouský kancléř Werner Faymann.

„Bereme to velmi vážně, když nám policisté říkají, že přes otevřené hranice proudí stále více band z Východu,“ svěřil se v deníku Österreich. Přímo pak řekl, že podporuje „prodloužení takzvané vojenské asistence podél hranic“. Vojáci přitom měli vypomáhat jen dočasně, teď se mluví o prodloužení jejich „mise“ o další rok.

Včera navíc o tématu ochrany hranic mluvil i s předsedou Evropské komise José Barrosem.
Zatímco některá čísla tvrdí, že kriminalita po vstupu do Schengenu nevzrostla, v některých rakouských regionech existují důkazy, že kriminalita stoupla o 20 až 50 procent, píše agentura APA.

„Nasazení vojáků ztratilo smysl, o ochranu hranic se starají nové země v Schengenu,“ napsal deník Salzburger Nachrichten.

„Když populisté chtějí znovu zavřít hranice, snaží se je jen kancléř trumfnout. Prostě politický trik,“ říká expert na bezpečnost ze strany Zelených Peter Pilz. Vojáci u hranic prý nemají smysl – podle něj loni nechytili ani převaděče, ani ilegální přistěhovalce a v průměru jen každý třetí voják jednou v roce nahlásil podezření. To vše za 44 milionů eur, tvrdí Zelení. Ministr obrany mluví jen o 12 milionech.

„Lidé v pohraničí jsou rozumní,“ dodává Pilz s tím, že není třeba strašit. A místo uniforem v pohraničí raději posílit kriminální policii v celé zemi.