Strache se na dnešní tiskové konferenci označil za oběť akce tajných služeb, jejichž cílem je svrhnout rakouskou vládu. Zároveň se ovšem omluvil za svoje chování na schůzce, která se uskutečnila na španělské Ibize předloni v létě, jen několik měsíců před rakouskými volbami.

McDonalds
Kdo pomůže Američanovi v Rakousku, který ztratil pas? Řetězec McDonald's

"Bylo to typické machistické chování ovlivněné alkoholem," uznal. Zúčastnil se jí také současný šéf parlamentní frakce FPÖ Johann Gudenus. I on dnes oznámil, že se všech politických funkcí vzdává.

Při jednání zachyceném na tajně pořízené videonahrávce se hovořilo o tom, že žena vydávající se za neteř ruského oligarchy by mohla koupit podíl v bulvárním listu Kronen Zeitung, nejčtenějším rakouském deníku, a jeho prostřednictvím podporovat Stracheho svobodné. Za odměnu by v okamžiku, kdy se FPÖ dostane k moci, získala v Rakousku veřejné zakázky.

Léčka?

FPÖ, do jejíhož čela se Strache postavil v roce 2005, je ve vládě s lidovci (ÖVP) od předloňského prosince. Strache stranu přivedl zpět do hlavního politického proudu a pod jeho vedením FPÖ zažívá úspěch nevídaný od dob, kdy byl jejím předsedou charismatický Jörg Haider, připomněla agentura Reuters.

Svobodní ovládají mimo jiné ministerstva zahraničí, vnitra a obrany. Strache se v minulosti snažil vytvořit obraz FPÖ jako umírněné strany, poměrně často se ale na veřejnost dostávají rasistické, xenofobní a antisemitské názory jejích členů.

Ilustrační foto.
Francií hýbe aféra. Muslimský řidič nevpustil do autobusu dívku v krátké sukni

Německá média tvrdí, že setkání na španělském ostrově bylo zorganizováno jako léčka na Stracheho, a deník Wiener Zeitung k nahrávce napsal, že ukázala Stracheho a Gudenuse se staženými kalhotami. Mluví se o tom, že za videem, které podle všeho znamená konec vrcholné politické kariéry kontroverzního politika, stojí německý satirik Jan Böhmermann. O scénách z videonahrávky mluvil už minulý měsíc, když dostal rakouskou televizní cenu Romy.

Před sídlem rakouského kancléře se dnes sešlo asi 5000 demonstrantů, kteří požadovali nové volby.

Skandál několik dnů před volbami

Skandál kolem Stracheho přišel jen několik dnů před volbami do Evropského parlamentu. Lídr kandidátky FPÖ Harald Vilimsky tvrdí, že aféra prospívá německé křesťansko-demokratické kancléřce Angele Merkelové a šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi.

Podle průzkumů veřejného mínění by volby v Rakousku nyní vyhráli Kurzovi lidovci. Nicméně nezískali by takovou podporu, aby měli v parlamentu většinu. Tu by mohli mít jedině společně se sociálními demokraty (SPÖ). Kurz, zastánce tvrdé protiimigační politiky, má ovšem s SPÖ problematické vztahy.

Evropský soudní dvůr v Lucemburku
Řízení začíná. Soud EU řeší žalobu na ČR a další země kvůli migračním kvótám