Příběh uznávaného australského patologa Richarda Scolyera je až neuvěřitelný. Už je to rok, co podstoupil první léčbu glioblastomu, tedy nejčastějšího a nejagresivnějšího nádoru mozku. Tento typ tumoru často recidivuje a patří mezi nádory se špatnou prognózou, přičemž průměrná délka přežití je kolem dvanácti měsíců.

Lékaři Báře na konci loňského roku dávali několik měsíců. Ona však s rakovinou mozku statečně bojuje dodnes:

Bára se svou nemocí bojuje ze všech sil.
Bára s nádorem na mozku tu dnes už neměla být. O tom, jak to nevzdat, píše knihu

Lékař však přežil, těší se dobrému zdraví, a navíc jeho nádor nerecidivoval, tedy znovu se neobjevil. Dozvěděl se to na posledním vyšetření magnetickou rezonancí. „Abych byl upřímný, byl jsem nervóznější než při jakémkoliv jiném předchozím vyšetření. Jsem naprosto nadšený,“ citoval Scolyera portál BBC.

Kombinovaná imunoterapie

Vděčí za to vlastní experimentální léčbě, jež vychází z jeho průkopnického výzkumu melanomu. Spolu se svou kolegyní z australského Melanoma Institute Georginou Longovou dostali za svůj výzkum léčby melanomu cenu Australan roku. Dvojice zkoumá hlavně imunoterapii, která podle listu The Independent využívá vlastní imunitní systém těla pacienta k útoku na rakovinné buňky.

Poznatky z výzkumu zlepšily výsledky pacientů se zhoubným nádorem po celém světě, přičemž polovina z nich už je prakticky vyléčena. Odborníci kromě jiného zjistili, že imunoterapie funguje lépe, když se použije kombinace léků, a ty se podají před případným odoperováním nádoru.

Co je to glioblastom?

Zdroj: Youtube

Všechny informace z výzkumu využívá i australský lékař pro svou léčbu. Doktoři mu rakovinu diagnostikovali minulý rok v červnu, při cestě za prací v Polsku. Loni se tak Scolyer stal prvním pacientem, jenž před operací na odstranění nádoru podstoupil kombinovanou imunoterapii. Lékaři mu kromě toho podali vakcínu, která má zvyšovat schopnost léků odhalit rakovinu.

Patnáct kilometrů denně

Na začátku léčby se u něj vyskytly epileptické záchvaty, měl problémy s játry a zápaly plic, nyní se ale dle svých slov cítí dobře, dokonce se vrátil k pravidelné fyzické aktivitě. Každý den uběhne patnáct kilometrů. „Rozhodně to neznamená, že moje rakovina mozku je vyléčená. Je ale příjemné vědět, že se zatím nevrátila, mám tak ještě nějaký čas na to, abych si užíval života se svou ženou Katie a svými třemi úžasnými dětmi,“ řekl. Lékaři už dříve uvedli, že šance na úplné vyléčení jsou mizivé, jejich cílem bylo hlavně prodloužení kvalitního života patologa.

Výsledky terapie vyvolaly nadšení, dvojice výzkumníků je však zatím jen na začátku cesty za lepší léčbou. V současné době mají k dispozici výsledky prvních týdnů léčby Scolyera.

„Získali jsme celou hromadu údajů, abychom pak mohli vytvořit základ pro další krok a mohli pomoci více lidem. Nyní se musíme zaměřit na to, abychom prokázali, že tento předoperační přístup typu kombinované imunoterapie funguje u velkého počtu lidí,“ uvedla expertka Longová. Odborníci doufají, že poznatky v budoucnu otevřou dveře pro klinické studie léčby na dalších pacientech s glioblastomem, kterých je 300 tisíc na celém světě.

Agresivní typ rakoviny

Glioblastom patří mezi nejagresivnější nitrolební nádory na mozku. Podle expertů jsou prakticky vždy smrtelné a i přes intenzivní léčbu na ně pacienti umírají v průměru za čtrnáct měsíců. Může za to hlavně vysoká hladina bílkoviny známá jako vaskulární endoteliální růstový faktor, která růst nádoru podporuje.

Nový nástroj umělé inteligence může pomoci neurochirurgům s rychlejší a přesnější léčbou nádorů mozku:

Nový nástroj AI možná bude v budoucnu užitečným pomocníkem v léčbě rakoviny mozku. Ilustrační snímek
Umělá inteligence možná změní léčbu rakoviny. Nástroj nádory odhalí za sekundu

S agresivní rakovinou na mozku bojuje i Bára, kterou jsme představili v Deníku. Na sociálních sítích dívku podporuje přes sto tisíc lidí. Tumor jí byl zčásti odstraněn, následovalo ozařování, chemoterapie a léčba kortikoidy. Nyní se její stav údajně zlepšuje.