Odborníci vidí pro tento trend hned několik důvodů. Prodlužuje se lidský věk, ale obyvatelstvo není zdravější, takže zvláště u vyšších věkových skupin roste spotřeba léků. Kromě toho se zvyšuje počet takzvaných civilizačních chorob, jako jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak, které vyžadují trvalou léčbu. V neposlední řadě pak jsou lidé stále netrpělivější a místo pomalejší přírodní léčby sahají raději hned po rychleji působících chemických prostředcích, které ovšem mají mnohdy i vedlejší účinky.

Celkově ale Rakousko podle údajů listu patří ve spotřebě léků v tabletách někam do poloviny žebříčku evropských zemí. Francouzi nebo Britové prý za rok spolykají až dvojnásobné množství prášků. Naopak Nizozemci nebo Dánové mají spotřebu zhruba o třetinu nižší než Rakušané.

V České republice se spotřebuje zhruba 32 krabiček léků ročně. Čeští lékaři odhadují, že například až polovina antibiotik se užívá zbytečně, zdravotní pojišťovny za ně zaplatí tři miliardy korun ročně. Dlouhodobě se ale v Česku prodej a distribuce léků nezvyšuje. V roce 2006 byl zaznamenán největší propad ve spotřebě léčiv od roku 2001.