Zatímco muslimové mají před sebou oslavy předcházející ramadánu, tedy muslimskému postnímu měsíci, židovské obyvatelstvo slaví příchod Nového roku. Etiopané pak dokonce příchod nového milénia.

Oslavy jsou však na většině míst spojené s obavami. V Iráku a Afghánistánu kvůli pokračující válce proti terorismu, na hranicích Izraele a Palestiny zas kvůli konfliktu mezi hnutími Fatah a Hamas, přiostřené pondělním raketovým útokem na izraelská kasárna. V Izraeli tak zřejmě budou po čas dvoudenního svátku `Roš hašana` zostřená bezpečnostní opatření.

Přesný začátek ramadánu není zatím jasný, vypukne totiž v okamžiku, kdy se na noční obloze objeví nový srpek měsíce. Podle islámských duchovních by se tak mělo stát 12. nebo 13. září.

Etiopie v roce 2000

Naproti tomu Etiopané už slaví. Podle jejich upraveného juliánského kalendáře totiž do nového milénia vstoupili v úterý hodinu před půlnocí SELČ. Etiopský kalendář má rok rozdělený na 13 měsíců - 12 z nich trvá 30 dní a poslední pět nebo šest dní podle toho, zda je daný rok přestupný. Etiopané totiž v dávné historii odmítli kalendář, který v roce 46 př.n.l zavedl římský císař Gaius Julius Caesar, a který dodnes používá drtivá většina světové populace.