Situace gayů v Čečensku je svízelná. Zpráva o masivních pogromech na homosexuály v zemi, kde vládne militantní spojenec prezidenta Vladimíra Putina Ramzan Kadyrov, se poprvé objevily v dubnu. Podle zpráv ruských novin Nová Gazeta mají pogromy více než sto obětí – gaye, nebo osoby jen obžalované z homosexuality. 

Vladimir Putin
Putin nechá vyšetřit pronásledování gayů v Čečensku

O situaci se velmi zajímají zahraniční média, která dnes grilovala Mariu Zacharovou, tiskovou mluvčí ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Jak uvedla agentura TASS, nejmenovaný reportér z Finska požádal o návštěvu Čečny a zaznamenání situace LGBT (lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové) menšiny. 

Ředitelka organizace LGBT Network Russia Tatiana Vinničenková (vlevo) a Olga Baranova, ředitelka moskevského komunitního centra
Aktivistka Vinničenková: Situace homosexuálů v Čečensku je temně černá

Zacharová žádost předala výše, načež ve středu od Ramzana Kadyrova přišlo: "Já a moje země jsme pro vás k dipozic 24 hodin denně." Co od tohoto gesta očekávat? Vždyť Kadyrov trvá na tom, že v převážně muslimské republice, která je součástí Ruské federace, neexistují "lidé netradiční orientace".