Podle úterního sdělení české policie ukradl neznámý pachatel koně zřejmě v noci z pátku na sobotu ze stáje v Krabčicích u Roudnice nad Labem na Litoměřicku. Policisté nyní pátrají po zloději i ukradeném anglickém plnokrevníku, jehož hodnota je podle policie bezmála 400 tisíc korun.

„Je škoda, že krásné a ušlechtilé zvíře trpí. Trápím se, že by se Zazou mohl dostat do nesprávných rukou,“ uvedl Kadyrov na sociální síti.

Zatím neznámí zloději odstranili z posuvných dveří stáje jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedli. Šestnáctiletý hnědák má na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy a část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž barvy bílé.

Kadyrov se ve svém vyjádření na internetu pozastavil nad tím, jak koně, na kterého byly uvaleny sankce, mohli tak snadno ukrást neznámí pachatelé z jakési podle něj odlehlé a nestřežené farmy.

„Kde je zabezpečení a ostraha? Kde je hrdinská policie s demokraticky účinnými a vyspělými metodami pátrání? U nás v (autonomní) republice lze nechat auto přes noc otevřené a tady si někdo odvede sankcionovaného koně a strážci zákona se o tom dozví po několika dnech,“ rozčiloval se.

close Stáje v Krabčicích, odkud zmizel hřebec Zazou info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Stáje v Krabčicích, odkud zmizel hřebec Zazou

Čečenské úřady jsou už roky obviňovány z pronásledování, mučení a umlčování veškerých kritických hlasů, ale třeba také homosexuálů. Čečenci byli také zapleteni do mnoha vražd, které vyvolaly velký rozruch, včetně vražd ruské novinářky Anny Politkovské a ruského opozičního předáka Borise Němcova, který dříve býval místopředsedou ruské vlády.

Loni v únoru z Ruska raději utekla novinářka Jelena Milašinová kvůli výhrůžkám smrti, které ji adresoval osobně Kadyrov. Jeho hněv vyvolala tím, že informovala o popravách bez soudu v autonomní republice a o případu bývalého federálního soudce čečenského původu Sajdi Jangulbajeva, který se stal Kadyrovovým kritikem. Soudce je vzhledem ke svému někdejšímu postavení v Rusku v bezpečí. Jeho manželku ale odvezlo čečenské komando z Nižního Novgorodu do Čečenska jako „rukojmí“.

Uměle snížená hodnota? 

Kadyrov se také ohradil proti snižování hodnoty svého koně. Hodnota, vyčíslená českou policií v přepočtu na 18 tisíc dolarů, je podle něj uměle snížená a souvisí prý nejspíše „s jakýmisi finančními machinacemi“, vždyť „Zazou stojí nejméně deset milionů dolarů“.

Závěrem Kadyrov zdůraznil, že nevěří na náhody a nevěří ani v existenci tak jedinečných zlodějů, kteří jsou natolik hloupí, aby ukradli koně ze sankčního seznamu, a tak mazaní, aby je policie nevypátrala.

Server Jezdci.cz uvedl, že hřebce jménem Zazou koupil Kadyrov v roce 2012. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun).