„České aerolinie se budou řídit všemi nezbytnými  pravidly tak, aby provoz jejich pravidelných linek nebyl žádným způsobem narušen a aby minimalizovaly dopad jakýchkoliv opatření na cestující," řekla Deníku mluvčí firmy Hana Hejsková.

Není to jednoduché

Ruská víza ovšem nejsou zadarmo, a je proto otázka, zda aerolinky nebudou náklady kompenzovat vyšší cenou letenek. „Ani samotné získání víz do Ruska nemusí být vždy úplně jednoduché," řekl Deníku analytik Asociace pro mezinárodní otázky a odborník na Rusko Jakub Kulhánek. Opatření má být podle ruského ministerstva zahraničí odvetou za to, že Evropská unie dosud s Ruskem nepodepsala dohodu o zmírnění vízového režimu.

„Varovali jsme naše evropské kolegy, že pokud během října nepodepíšeme dohodu, posádky jejich aerolinek budou potřebovat víza pro několikanásobný vstup," nechal se slyšet ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Diplomatický pas

Rusko by rádo vyjednalo bezvízový styk pro držitele služebních pasů. Ty dostávají pro pracovní cesty státní úředníci, kteří nemají diplomatický pas. Jenže o něčem takovém nechtějí v Bruselu slyšet.

„Žádáme Moskvu, aby zahájila jednání o dohodě bez úlevy pro držitele služebních pasů a naopak s výjimkou pro letecké posádky," citoval list The Moscow Times mluvčího vyjednávacího týmu  EU Sorena Liboriuse.

Hrozba se týká jen 11 států EU, které nemají s Ruskem vyjednanou samostatnou dvoustrannou dohodu. Česká republika ale vyjednání takové dohody nechystá. „Je to nereálné. O celé věci momentálně s Ruskem vyjednává EU jako celek,"  reagoval na dotaz Deníku mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Vízová povinnost

Ten dodal, že s opatřením přišla ruská strana už loni na podzim, ale po diplomatických jednáních nakonec jeho platnost odložila o rok. „V případě ČSA se vízová povinnost týká zhruba 600 zaměstnanců. Jednáme o tom s ČSA, ruskou ambasádou v Praze 
a intenzivně se zapojila   i česká ambasáda v Moskvě," vypočítává Vít Kolář s tím, že podle stávajících mezinárodních opatření nemůže Česko vůči Rusku zavést obdobné opatření.

„Ministerstvo oznámilo tento nereciproční stav Evropské komisi, která má mandát o této věci jednat," řekl mluvčí resortu zahraničí.
Jednání mezi EU a Ruskem o vízovém režimu přitom váznou řadu let. „Je to vlastně jedna z mála konkrétních věcí, 
o kterých obě strany jednají. Momentálně je to ale začarovaný kruh, ze kterého nevidím cestu ven," komentoval stav jednání Jakub Kulhánek.

Zároveň ale dodal, že zavedení víz pro letecké posádky může být z ruské strany jen planou hrozbou. „Troufl bych si říct, že je to spíš strašení. Ruské ministerstvo zahraničí mívá tendenci vydávat ostrá prohlášení, která pak nemají reálný dopad," míní  analytik.