Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeský kraj v Londýně vydražil vzácnou miniaturu

Londýn /AKTUALIZOVÁNO/ - Středočeský kraj v úterý získal na aukci v Londýně vzácnou knižní miniaturu z 15. století zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře.

8.12.2009 11
SDÍLEJ:

David RathFoto: Deník/Šmok Jan

Dílo bylo vydraženo v aukční síni Sotheby's za 615 450 liber což je v přepočtu zhruba 17 450 000 korun.

Aukci byl přítomen středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Vyvolávací cenabyla pět až šest milionů korun a krajbyl připraven jít výš.

Iluminace je podle odborníků památkou srovnatelnou s fragmentem Dalimilovy kroniky a vznikla v nejvýznamnější české iluminátorské dílně konce 15. století. Podle vedení hejtmanství by se měla stát jedním z nejvýznamnějších exponátů vznikající Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Rath prý jednal s ředitelem Národní knihovny a zástupci ostatních českých institucí, aby si při aukci v Londýně případně nekonkurovali. Vědci z Národní knihovny by podle Ratha měli mít dílo zapůjčeno k bádání, uloženo by však bylo v Kutné Hoře. Přečtěte si také:Kraj chce v Londýně vydražit středověkou malbu

Český kunsthistorik: miniaturu mělo kupovat ministerstvo kultury

Knižní miniatura znázorňující těžbu stříbra v Kutné Hoře, je mimořádnou památkou, ale o její získání mělo usilovat ministerstvo kultury. Miniatura by totiž mnohem spíš patřila do Národní knihovny nebo Knihovny Národního muzea v Praze než do Středočeské galerie. Myslí si to český kunsthistorik Jiří Fajt. ČTK také řekl, že za projev „absolutního amatérismu“ považuje fakt, že se o zájmu Středočeského kraje mluví veřejně ještě před aukcí.

Podle středočeského hejtmana Davida Ratha však zveřejnění záměrů kraje zúčastnit se aukce souvisí s tím, že celá věc musí „projít určitým schvalováním“ a to „logicky připoutá pozornost“.

Podle Fajta je velmi chvályhodné, že se miniaturu z roku 1490 snaží Středočeský kraj získat. Ale přece jen ve Středočeské galerii chybí dílu příslušný kontext, protože tato galerie vůbec nemá rukopisné fondy, řekl ČTK Fajt, který se specializuje na středověké umění a nyní působí v Berlíně. Byl mezi jiným kurátorem výstavy o Karlovi IV. na Pražském Hradě a v newyorském Metropolitním muzeu.

„Nechápu, že miniaturu nechce koupit ministerstvo kultury pro Národní knihovnu ČR nebo pro Knihovnu Národního muzea v Praze, kam by svou povahou samozřejmě v první řadě patřila, protože jde o dvě nejkvalitnější české sbírky rukopisů,“ zdůraznil Fajt.

Ministerstvo má už prostředky vyčerpané

Ministerstvo ČTK vysvětlilo, že mimořádné prostředky na podobné nákupy již jsou pro letošek vyčerpané. Ocenilo, že se v tomto případě chopil iniciativy kraj. Pokud se knižní miniatura navrátí zpět do ČR, pak to bude znamenat velký úspěch Středočeského kraje a také uložení památky do národního kulturního pokladu, což ministerstvo považuje za stěžejní.

Podle Fajta je však také naivní představa, že se tato velkoformátová knižní miniatura stane hlavním magnetem připravované stálé expozice Středočeské galerie. „Jde o velmi citlivou malbu na pergamenu, kterou nelze v žádném případě z konzervátorských důvodů dlouhodobě exponovat na přirozeném či umělém světle,“ dodal kunsthistorik. „Lze ji příležitostně vystavit za dodržení přísných světelných a klimatických podmínek, ale jistě ne déle než tři měsíce. Pak musí dílo na několik let zpět do temnoty a klimaticky kontrolovaného režimu depozitáře.“

Fajt vyjádřil naději, že se podaří získat tuto „skutečně mimořádnou památku středověkých dějin Kutné Hory“, a zdůraznil, že „drží českému zástupci samozřejmě palce“.

Rath odmítl kritiku

Nicméně za projev „absolutního amatérismu“ označil „skutečnost, že se eminentní zájem české strany probírá v českých novinách – a to před aukcí“. Připomněl, že „tuto chybu“ udělala už před čtyřmi roky Národní knihovna při pařížské aukci fragmentu Dalimilovy kroniky.

„Jakýkoliv veřejně projevený zájem státní sbírkové instituce proto zvedá očekávání a přitahuje pozornost dalších sběratelů, která může vést jen… ke zvyšování prodejní ceny,“ dodal Fajt. Zdůraznil, že „světová muzea si takovéto záležitosti bedlivě střeží a dodržují nejpřísnější informační embargo“.

Rath výtku odmítá. „Nemohu to rozhodnout já, muselo to projít radou kraje. Logicky takovéto rozhodnutí připoutá pozornost,“ řekl v pondělí ČTK hejtman. „Nejsme v pozici soukromého investora, který sám rozhoduje a sám platí… Musí to projít jasně zákonným způsobem schválení a tím pádem i zveřejnění,“ vysvětlil hejtman.

Český stát dal na nákupy uměleckým předmětů již stamiliony korun

Od začátku 90. let vydal český stát na nákupy uměleckých předmětů stamiliony korun. Například jen ministerstvo kultury utratilo v letech 2002 až 2006 za rozšíření sbírek muzeí, galerií a knihoven 150 milionů korun. Z vlastních prostředků i za peníze sponzorů nakupuje Národní galerie, někdy poskytla peníze přímo vláda.

Waldesova sbírka:
V roce 1999 získala Národní galerie díky předkupnímu právu z restituované Waldesovy sbírky, obsahující díla Františka Kupky, sedm významných pláten. Za obrazy (Peníze, Vlastní podobizna, Kosmické jaro I., Neodbytná bílá čára, Kolos rhodský, Stroje a Barevné plány – Zimní vzpomínka) galerie zaplatila téměř 90 milionů korun, dva nejvzácnější přišly každý na 25 milionů.

Obrazy ze sbírky Lichtenštejnů:
V roce 2003 se podařilo zástupcům Národního památkového ústavu (NPÚ) získat na dražbě v Amsterodamu několik obrazů, které do druhé světové války zdobily interiéry zámků ve Valticích a v Lednici. Obrazy si jejich majitelé, Lichtenštejnové, odvezli koncem války a později je dali do dražby. Památkáři měli připraveno 2,5 milionu korun, za tucet pláten nakonec dali 46.000 eur (podle tehdejšího kurzu 1,5 milionu korun).

Feldmannova sbírka:
Jedinečný soubor 135 kreseb z kolekce židovského sběratele Artura Feldmanna, který zahynul za druhé světové války, vlastnila do roku 2003 Moravská galerie v Brně. Díla nakonec vydala Feldmannovým dědicům, kteří část kolekce rozprodali v aukcích. Do galerie se vrátila pětice nejvzácnějších kreseb, za které český stát vyplatil miliony korun (přesná suma nebyla na přání prodávajících zveřejněna).

Zlomek Dalimilovy kroniky:
V roce 2005 koupila Národní knihovna na aukci v Paříži cenný fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky. Stál ji 300.000 eur, tedy přibližně devět milionů korun, po započtení aukční přirážky se celková suma vyšplhala na 10,4 milionu korun. Peníze pocházely ze zvláštní dotace od vlády.

Auto Josepha Beuyse:
V roce 2005 koupila Národní galerie dílo významného německého umělce Josepha Beuyse nazvané Auto. Za objekt zaplatila 15 milionů korun, z toho třetinu dal sponzor.

Artefakty ze sbírek Lichtenštejnů:
V roce 2008 koupili zástupci NPÚ na aukci v Amsterodamu 28 uměleckých předmětů ze sbírek Lichtenštejnů. Za artefakty, z nichž mnohé pocházely z původních inventářů na hradech a zámcích v ČR, utratili zhruba deset milionů korun. Do Česka se podařilo zakoupit například soubor tří tapiserií ze Šternberku, několik zátiší a krajinomalby.

Umělecká sbírka Emila Freunda:
Letos v červnu ministerstvo kultury uvolnilo peníze na výkup umělecké sbírky Emila Freunda. Část děl shromážděných sběratelem, který zahynul za druhé světové války, byla součástí českých státních sbírek. Některé obrazy získali dědicové, některá díla ale český stát prohlásil za kulturní památky – ty nemohou dědicové z republiky odvézt a stát je vykoupil zpět. Přesnou sumu ministerstvo nesdělilo, ale podle dřívějších informací se jedná o několik desítek milionů korun.

Knižní miniatura z 15. století:
Středočeský kraj dnes získal na aukci v Londýně vzácnou knižní miniaturu z 15. století zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře. Dílo bylo vydraženo v aukční síni Sotheby's za 615.450 liber (zhruba 17,450.000 korun).

Autor: ČTK

8.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci asistent/ka administrativy. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt pro zaslání strukturovaného životopisu: personalistika@sillet.cz. Pracoviště: Sillet group a.s., ostrava, 28. října, č.p. 102, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jana Malíková, +420 736 683 613.

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci obsluha balícího stroje. Požadované vzdělání: neúplné základní. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: NENABÍZET - POKUTA SUIP do konce května 2018, výhledově PP na dobu neurčitou. Pracoviště: Drůbežářský závod klatovy a.s., ul. 5. května, č.p. 112, 339 01 Klatovy 1. Informace: Milada Makulová, +420 376 353 332.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - nástrojař. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:26.6.2017.A:25.5.2018.Místo výkonu práce Bílovec. Náplň práce: práce na obráběcích strojích. Vývoj a praktická realizace vlastních návrhů. Kusová výroba pro potřeby dalších oddělení. Výroba podpůrných přípravků k navazující výrobě. Tvorba jednoduché dokumentace. Požadujeme: SOU/SŠ(technického směru výhodou např: mechanik, zámečník, nástrojař apod.) Manuální zručnost, plné pracovní nasazení, schopnost samostatné i týmové práce. Zkušenost a praxi v oboru. Zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost. Nabízíme: práci na HPP s možností dalšího profesního vzdělávání. Profesní i osobní růst v návaznosti na schopnosti zaměstnance. Mzdové ohodnocení dle dohody. Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravování. Telefonický kontakt v pracovní dny od 8:00 do 14:00 hodin. Osobní kontakt v úterý a čtvrtek od 8:00 do 10:00 hodin.. Pracoviště: Massag, a.s., Opavská, č.p. 272, 743 01 Bílovec 1. Informace: Petr Jaroš, +420 602 524 333.

Gastronomie - Kuchař Český Krumlov 35 000 Kč

Kuchař Malá restaurace se zahrádkou (Český Krumlov) přijme kuchaře, jednoduché jídla, hotovky, česká kuchyně. Brigádně na léto, případně do konce roku s možností prodloužení dle dohody. Nástup ihned.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
5 8

Zákaz kouření v restauracích? Vítají ho téměř tři čtvrtiny lidí

Pohled zblízka na Janov je přitažlivý hodně málo.
14

Celý Most má být ghettem, Litvínov zatím vystačí s Janovem

Vstala z popela. Chata nad Prosečí by měla otevřít na začátku prázdnin

Před patnácti lety lehla oblíbená Chata nad Prosečí popelem. Obnovit známý turistický cíl mezi Libercem a Jabloncem na Prosečském hřebeni se rozhodl Pavel Kittel. Stálo ho to čas, peníze i hodně úsilí. Ale povedlo se.

Vandal v moskevské galerii potrhal slavný Repinův obraz. Zmohla mě vodka, tvrdí

Nejznámější obraz ruského malíře Ilji Repina nesoucí název Ivan Hrozný a jeho syn Ivan 16. listopadu 1581 vážně poničil vandal. Sedmatřicetiletý muž pocházející z Voroněže se před útokem na jedno ze zásadních děl světového malířství vydatně posilnil vodkou, uvedla Treťjakovská galerie. Škoda na obrazu je odhadována asi na 500 tisíc rublů (180 tisíc korun).

Lobbista Janoušek má smůlu. Soud mu zbytek trestu neprominul

Městský soud v Praze zamítl v neveřejném zasedání žádost odsouzeného Romana Janouška o prominutí zbytku trestu. Lobbista o něj žádal kvůli svému zdravotnímu stavu. Informovala o tom v pondělí Česká televize (ČT).

Ceny bydlení? Připomíná to situaci před krizí, varuje studie

Ještě není tak špatně jako v roce 2008, ale v mnoha ohledech se tomu blížíme, upozorňuje zpráva odborníků z VŠE. Opět nastává doba, kdy hypotéka ve velkých městech „spolkne“ až 70 procent mzdy jednotlivce či 50 procent rozpočtu celé domácnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT