Za tři dny má Kyjev hostit sobotní zápas Ligy mistrů mezi Real Madrid a Liverpool. Půjde o největší sportovní událost od evropského mistrovství ve fotbale, které Ukrajina spolu s Polskem v roce 2012 hostila. Informoval o tom list Kyiv Post.

Miroslav Pelta
Pelta je na kolenou. Kdo teď povede český fotbal?

Policie zasahovala i v pěti top klubech - FC Zorja, Vorskla, Zirka, Olimpik and Oleksandrija. Nejsou mezi nimi ale šampioni Šachtar Doněck  ani 15násobný vítěz Dynamo Kyjev.

Manipulátoři zápasů se nelegálně obohatili nejméně o pět milionů dolarů (110 milionů korun), především díky sázkám na zápasy, jejichž výsledek měli předem podplacený.

Vyšetřování vede Ital Francesco Baranca, hlava Fotbalové federace Ukrajiny za etiku a férovou hru (FFU).

„Toto je historický den pro ukrajinský fotbal. Je to však jen začátek. Doufáme, že neskončí správní pokutou. Děkuji Barancovi,“ uvedl prezident FFA Andrij Pavelo. „Jsem si jistý, že posíláme ukrajinskému a světovému fotbalu dobrý příklad,“ dodal.

Ilustrační foto - korupce ve fotbale
Policie rozkryla slovinskou sportovní mafii, která uplácela také český fotbal

„Mezi členy kriminálních skupin jsou majitele klubů, rozhodčí, manažeři ale i hráči a trenéři,“ uvedl ministr zahraničí Arsen Avakov.

Na tiskové konferenci rovněž byly jako důkazy představeny odposlechy a videa. „Média dlouho psaly o špinavé hře. Důkazy a jsme sbírali více než rok. Dáváme tím signál, že korupce do fotbalu nepatří,“ prohlásil šéf policie Serhij Kniazev.

Ukrajinskou ligu hraje 52 profesionálních klubů ve čtyřech divizích. V roce 2015 ukrajinská vláda schválila zákon, který úplatkářství ve fotbale kriminalizuje. Ukrajina tak dává vzkaz i Rusku, které bude příští měsíc hostit mistrovství světa ve fotbale. Vypukne 14. června a potrvá do 15. července.

Boss španělské fotbalu Ángel María Villar.
Skandál ve Španělsku. Fotbalový boss Villar byl zatčen kvůli korupci