Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Mezinárodně neuznané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika a rovněž Chersonská oblast a Záporožská oblasti dohromady představují zhruba 15 procent rozlohy celé Ukrajiny.

„Důrazně odmítáme a jednoznačně odsuzujeme nezákonnou anexi. (…) Rusko záměrně podkopává mezinárodní řád založený na pravidlech a hrubě porušuje základní práva Ukrajiny na nezávislost, svrchovanost a územní celistvost, což jsou základní zásady zakotvené v Chartě OSN a v mezinárodním právu, a ohrožuje tím globální bezpečnost,“ uvedla v prohlášení Evropská rada. Takzvaná referenda byla jen zinscenovanou záminkou pro další agresivitu Ruska a jejich výsledek nemá žádnou právní závaznost, zdůrazňuje rada.

„Nelegální anexe vyhlášená Putinem nic nezmění. Všechna území nelegálně okupovaná ruskými útočníky jsou a vždy budou ukrajinskou zemí,“ napsala na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Německo považuje anexi ukrajinských oblastí Ruskem za protiprávní krok a slibuje, že ji nikdy neuzná. Uvádějí to němečtí političtí představitelé. Kancléř Olaf Scholz se s kritikou anexe připojil ke společnému prohlášení šéfů vlád a zemí Evropské unie. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v reakci na ruské mocenské a územní ambice vyzval k posílení obranyschopnosti demokracie.

Ani Nizozemsko dnes vyhlášenou anexi neuzná, stejně jako neuznává anexi Krymu, řekl novinářům v Haagu tamní premiér Mark Rutte.

Ruský prezident Vladimir Putin hovoří v Moskvě během oslav u příležitosti připojení čtyř regionů Ukrajiny k Rusku, 30. září 2022
Kreml zahájí anexi ukrajinských území. Je to vůle milionů lidí, prohlásil Putin

Británie si na protest proti anexi předvolala ruského velvyslance v Londýně a na twitteru zveřejnila názvy anektovaných území v modrožlutých barvách s titulkem, že patří Ukrajině. Bývalý britský premiér Boris Johnson na twitteru napsal, že „svět nikdy nesmí přijmout napodobeniny referenda ani (Putinův) krutý a nelegální pokus o kolonizaci Ukrajiny“.

Poslední kroky Ruska dnes odsoudilo také řecké ministerstvo zahraničí nebo vítězka italských voleb a pravděpodobná budoucí premiérka Giorgia Meloniová. „Putinovo referendum je fraška bez jakékoli právní a politické hodnoty,“ uvedla Meloniová v prohlášení. „Putin opět demonstruje svou neoimperialistickou vizi sovětského typu, která ohrožuje bezpečnost celého evropského kontinentu,“ napsala krajně pravicová politička, které komentáře na sociálních sítích vyčítají její dřívější pozitivní hodnocení šéfa Kremlu.

Ruskem organizované hlasování o připojení „není nic jiného než absolutní fraška,“ uvedla švédská premiérka Magdalena Anderssonová a důrazně odsoudila anexi, píše Reuters.

„Tento krok Ruské federace, včetně mobilizace a nezodpovědných jaderných hrozeb, povede pouze k ještě větší eskalaci konfliktu,“ uvádí se v prohlášení představitelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Anexi ukrajinských území Moskvou mají za nezákonnou a nepřijatelnou a vyzvali Rusko, aby se stáhlo.

Ruský voják a vlajka
Útok na anektovaná území bude agresí vůči Rusku samotnému, varuje Kreml

Ministři zahraničí zemí skupiny G7 odsoudili Ruskem vyhlášenou anexi jako „nové dno“ války a slíbili, že proti Moskvě podniknou další kroky. Představitelé Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie, USA a EU slíbili další sankce proti všem, kdo politicky nebo ekonomicky podporují toto porušování mezinárodního práva, ať už jsou v Rusku či jinde, cituje prohlášení Reuters.

Ukrajina v reakci na dnešní slova a činy ruského prezidenta Vladimira Putina požádala o urychlené přijetí do NATO.

Americké sankce

Americký prezident Joe Biden také odsoudil „podvodný pokus o anexi suverénního ukrajinského území“ a slíbil, že Washington sjednotí mezinárodní komunitu a požene Rusko k odpovědnosti. Ve stejném projevu šéf Bílého domu ohlásil rozšíření protiruských sankcí o dalších téměř 1000 osob a firem spojených s kremelským režimem.

Slabost Ruska

Nejnovější ruské hrozby a částečná mobilizaci jsou signálem slabosti Moskvy a důkazem, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nevychází jeho strategie, uvedl na dnešní tiskové konferenci generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Ukrajina má právo vzít si zpět území, která v současnosti okupují ruské síly, prohlásil šéf NATO a odsoudil vyhlášení anexe čtyř ukrajinských oblastí Ruskem jako „nelegální a nelegitimní“.

Kombinace jaderných výhrůžek, mobilizace a vyhlášení anexe představuje nejzávažnější eskalaci války na Ukrajině od jejího únorového začátku, uvedl Stoltenberg. NATO nadále Ukrajince "neochvějně podporuje" při obraně před ruskou agresí. Generální tajemník zdůraznil, že NATO je obranná aliance a války se přímo neúčastní, dodává ale Ukrajině prostředky, aby se mohla bránit. O Ukrajincích hovořil jako o hrdinech.