Na otázku Bloomberg TV, zda v případě schválení návrhu věřitelů v referendu zůstane ministrem financí, odpověděl Varufakis: „Nezůstanu… Osobně nepodepíšu další (dohodu) prodlužující (stávající úsporná opatření)."

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl vyhlásit referendum poté, co po pěti měsících vyjednávání nedospěl s mezinárodními věřitelskými institucemi k dohodě o další zahraniční finanční pomoci výměnou za pokračující hospodářské reformy.

Ve středu Tsipras vyzval v televizním vystoupení své spoluobčany, aby v hlasování rozhodně odmítli nabídku, která počítá s pokračováním úsporných opatření. „V pondělí po referendu bude mít řecká vláda u jednacího stolu lepší pozici. Rozhodnutí lidu je silnější než vůle vlády," uvedl Tsipras na Twitteru.

Restrukturalizace dluhu

Varufakis v rozhovoru s televizí Bloomberg TV ujistil, že řecká vláda v každém případě najde způsob, jak dosáhnout s Evropou dohody. „Možná se ale složení vlády změní. Někteří z nás na to nebudou mít žaludek," řekl Varufakis. On sám prý nepodpoří plán, který nebude zahrnovat restrukturalizaci řeckého dluhu. „To bych si raději uřízl ruku," prohlásil.

Podle průzkumů veřejného mínění je počet voličů, kteří se chystají návrhy věřitelů podpořit, a těch, kteří je chtějí odmítnout, prakticky vyrovnaný. V průzkumu agentury GPO, jehož výsledky dnes zveřejnil server euro2day.gr, bylo 47 procent dotázaných pro přijetí podmínek věřitelů a 43 procent jich bylo proti.

Průzkum veřejného mínění, který v minulých dnech provedl řecký institut ProRata, naopak ukazoval, že 33 procent respondentů bude hlasovat v referendu kladně a 54 procent poslechne Tsiprasovu vládu a bude hlasovat „ne".

Referendum

Bývalý řecký konzervativní premiér Konstantinos Karamanlis dnes vyzval Řeky, aby hlasovali ve prospěch návrhu věřitelů. Karamanlis nevystupoval na veřejnosti od roku 2009, kdy prohrál volby. V posledních dnech se ale objevil v některých řeckých médiích jako potenciální šéf přechodné vlády v případě, že by voliči hlasovali v referendu „ano" a Tsiprasova vláda rezignovala, napsala agentura Reuters. „Evropa je naším domovem, Řecko je neoddělitelnou částí Evropy," řekl.

Řecký prezident Prokopis Pavlopulos zrušil oficiální návštěvu Německa plánovanou na nadcházející úterý. Jako hlava státu bude Pavlopulos odpovědný za dohled nad změnou vlády, pokud Tsipras po referendu považovaném za hlasování o budoucnosti Řecka v Evropě odstoupí.

V Řecku zůstávají čtvrtý den zavřené banky a z bankomatů smějí Řekové vybírat maximálně 60 eur denně. Řecká média začala podle agentury Bloomberg spekulovat, že banky vklady zabaví na posílení kapitálu.

O dočasném uzavření bank a omezení výběru vkladů rozhodla vláda v neděli a podle analytiků se od té doby stále více voličů přiklání k tomu, že by Řecko mělo návrhy věřitelů přijmout.