Plebiscit se v Řecku pravděpodobně uskuteční 4. prosince a představitelé Francie a Německa podle agentury Reuters ve francouzském Cannes Řecku sdělili, že dokud se Řecko nerozhodne, zda chce zůstat v eurozóně, nemůže počítat s dalšími penězi ze záchranného balíku. Německo a Francie také daly na srozuměnou, že záchrana eura je mnohem důležitější než záchrana Řecka.

„Raději bychom dosáhli stabilizace eura s Řeckem než bez Řecka, ale cíl ustálení eura je důležitější,“ řekla podle Reuters německá kancléřka Angela Merkelová po mimořádném středečním jednání s řeckým premiérem Jorgosem Papandreem. Referendum podle ní bude v podstatě jen o otázce, jestli chce Řecko zůstat v eurozóně.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na společné tiskové konferenci uvedl, že „řečtí přátelé se musí rozhodnout, jestli chtějí v této cestě pokračovat s námi“. Oba státníci také uvedli, že příští pondělí se uskuteční setkání ministrů financí členských států eurozóny. Jednat mají o tom, jak urychlit rozhodnutí týkající se pákového efektu záchranného fondu eurozóny EFSF, na jehož zvýšení se lídři EU dohodli minulý týden v Bruselu.

Věřitelé chtějí jistotu

Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) dále informovaly, že dokud neproběhne avizovaný plebiscit, Řecko nedostane potřebných osm miliard eur z balíku pomoci, které mělo obdržet tento měsíc. Věřitelé si chtějí být jisti, že Atény se budou držet programu úsporných opatření.

„Jakmile referendum skončí a všechny nejistoty budou odstraněny, doporučím exekutivě Mezinárodního měnového fondu uvolnit další půjčku na podporu řeckého ekonomického programu,“ uvedla v noci na dnešek ředitelka MMF Christine Lagardeová.

Řecký premiér Papandreu uvedl, že Atény mohou referendum uspořádat 4. prosince, podle Sarkozyho by to ale mohlo být i o den později. Podle agentury AFP premiér řecké vlády dál prohlásil, že otázka, která bude v plebiscitu Řekům položena, ještě nebyla stanovena, v sázce ale „jasně“ bude setrvání Řecka v eurozóně. Rozhodnutí upořádat referendum, jehož pondělní oznámení rozkolísalo světové finanční trhy, podle agentur hájil. Merkelová nicméně uvedla, že Řecko zbylých 16 států eurozóny o tomto kroku neinformovalo.

Podle agentury AFP jsou ale uvnitř řecké vlády ohledně referenda patrné rozpory. Ministr financí Evangelos Venizelos dnes prohlásil, že je proti referendu, protože členství země v eurozóně je „historickým úspěchem“, který nesmí být zpochybňován. „Členství nesmí být předmětem referenda,“ uvedl Venizelos v prohlášení, které vydal v Aténách po návratu z Cannes.

Pokud avizované referendum skutečně bude o finanční pomoci Řecku a pokud se voliči vyjádří proti, visela by nad Řeckem hrozba toho, že nedokáže splatit své dluhy. To by znamenalo další riziko pro evropské banky, z nichž některé jsou již nyní oslabené, a ohrozilo mnohem větší ekonomiky Itálie a Španělska. Na jejich záchranu by už blok nemusel mít peníze.

Očekává se soudržnost

Předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker řekl, že Řecko zbankrotuje, jestli voliči záchranný balík odmítnou. Možnost ústupu od schválených rozhodnutí Junkcer rozhodně odmítl. „Před týdnem sedmnáct států dospělo k nějakému rozhodnutí a je nepřijatelné, aby někdo od tohoto rozhodnutí odstoupil. Situace je vážná a všichni musíme projevit zásadovost a soudržnost,“ řekl.

Podle premiéra Papandrea má jeho země dostatek peněz do poloviny prosince, kdy musí umořit více než šest miliard eur z dlužné částky. Řecký premiér dále varoval, že pokud země brzy po konání referenda nedostane slíbenou pomoc, nebude moci vyplácet mzdy státních zaměstnanců nebo penze.

Internetový server deníku Financial Times ve středu informoval, že chystané referendum nebude o dohodě o finanční pomoci Řecku, ale právě o setrvání této země v eurozóně a v Evropské unii. Mluvčí řecké vlády však v zápětí tuto informaci popřel.

Připuštění toho, že výsledek prosincového hlasování by mohl vést k odchodu Řecka z měnové unie, je podle AP vůbec prvním oficiálním přiznáním toho, že takový odchod ze skupiny zemí platícím eurem je možný.