Proudy uprchlíků se k hranici Turecka s Evropskou unií vydaly v reakci na čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už jim nebude bránit v tom, aby hranice přešli. To v sobotu zopakoval i prezident Recep Tayyip Erdogan.

Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ze sobotního večera k pozemním hranici Turecka a Řecka dorazilo kolem 13 tisíc utečenců. Dnes u hranice přibylo nejméně 2000 dalších uprchlíků, napsala agentura AFP.

Od 6:00 (5:00 SEČ) v sobotu do stejné hodiny dnes ráno "bylo zabráněno 9972 nezákonným překročením hranice v oblasti Evros", uvedly řecké úřady v tiskové zprávě.

Na ostrov Lesbos doplulo ráno na sedmi člunech přes 300 migrantů, dalších zhruba 150 utečenců se dostalo na Samos. Podle policie se k řeckým ostrovům v Egejském moři za 24 hodin dostalo přes pět set uprchlíků.

Posílení hranice

Atény posilují 200 kilometrů dlouhou pozemní hranici s Tureckem. "Pevně bráníme hranici Řecka a Evropy," řekl v rozhovoru s televizí Skai ministr obrany Alkiviadis Stefanis. Turecko migranty k přechodu hranic podle Řecka ponouká. "Nejenže jim (v přechodu) nebrání, ale dokonce jim v tom pomáhá," konstatoval Stefanis.

V noci bylo zatčeno 73 lidí, kteří se pokusili hranici překonat nelegálně. V sobotu bylo ze stejného důvodu zadrženo 66 Afghánců, z nichž 17 bylo odsouzeno ke třem a půl roku vězení za nezákonný vstup do země. Naposledy byl takto nějaký běženec odsouzen v roce 2014.

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dnes na twitteru napsal, že do 10:00 místního času (9:00 SEČ) překročilo hranici z turecké provincie Edirne, která hraničí s Řeckem a Bulharskem, 76.358 migrantů. Ani Sofia, ani Atény ale nepotvrdily tak mohutný proud běženců.

Eurokomisař Margaritis Schinas odpovědný za podporu evropského způsobu života požaduje svolání krizového jednání ministrů vnitra unijních zemí k aktuální složité uprchlické situaci na turecko-řecké hranici. Schinas dnes oznámil na twittteru, že k uspořádání schůzky vyzval Chorvatsko, které aktuálně unii předsedá.

Evropa zažila v roce 2015 masovou migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860.000 přes Řecko. Přiliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila.