Řecká vláda však posléze tuto zprávu ústy svého mluvčího podle agentury Reuters popřela. Vyjasnění se očekává během minisummitu, který se dnes večer koná na jihu Francie.

„Řečtí voliči nebudou tázáni, zda souhlasí nebo odmítají podmínky další finanční záchrany Řecka, kterou evropští lídři dohodli minulý týden na summitu v Bruselu. Půjde o širší otázku zaměřenou na podporu řeckého členství v Evropské unii a v eurozóně,“ odvolává se FT na zdroj z řecké vládnoucí strany PASOK.

Úspěch referenda se od formulace „otázky“ do značné míry odvíjí. Pokud by se vláda tázala na podporu finanční pomoci, mohl by převládnout odmítavý názor řeckých voličů. Podle průzkumů pomoc dohodnutou na summitu odmítá až 60 procent Řeků. Členství v eurozóně naopak více než 60 procent řeckých občanů podporuje.

Sarkozy a Merkelová chtějí vysvětlení

Řecký premiér Jorgos Papandreu svoje záměry bude muset dnes večer vysvětlit francouzskému prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu a německé kancléřce Angele Merkelové, s nimiž se setkal ve francouzském Cannes.

V současnosti je velmi reálná možnost, že Řecko nedostane další pomoc předtím, než se v zemi uskuteční nečekaně navržené referendum. Mluvčí německého ministra financí Martin Kotthaus řekl, že podle všeho stačí, když Atény dostanou nové peníze do půlky prosince.

Šéf Evropské komise José Barroso po příjezdu do Cannes varoval Řecko, že pokud odmítne evropskou finanční pomoc, bude to mít nepředvídatelné dopady, které budou určitě nepříjemné především pro samotné Řeky.

Český prezident Václav Klaus ovšem varoval před přílišným zjednodušováním situace na Řecko. Podle něj za krizi nemohou jen samotní Řekové, ale odpovědnost nese i Evropa. „Stále říkám, že není pravdou jen to, že si Řecko nadměrně a nezodpovědně půjčovalo,“ uvedl.

Evropské burzy navzdory zprávám z Řecka mírně posílily, ale kurz eura po zprávě o možnosti, že Řecko nedostane pomoc v očekávaném termínu, zamířil dolů.