„Situace v Morii je skutečně složitá. Stav tábora je opravdu na hraně,“ prohlásil mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopoulos. Informovala o tom agentura Reuters.  

Dodal, že je zapotřebí pomoc od ostatních evropských zemí, včetně Česka. „Jediný způsob vyřešení imigrační krize je rovnoměrné a poměrné rozdělení uprchlíků napříč Evropou. Dokud budou země Visegrádu trvat na svém protievropském, nelidském a podle mě ilegálním přístupu k migraci, problém bude přetrvávat,“ cituje Tzanakopoulose stanice Al-Džazíra.

Sexuální násilí a sebevraždy

Během léta byly z tábora převezeny tři tisíce lidí, tento týden jich bylo přesunuto dalších 700. Zmíněné dva tisíce osob by měly odjet do konce září. 

Řecko by měl kvůli situaci na ostrově oficiálně navštívit evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos. Původem Řek bude jednat s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem.

Na řeckou vládu apelovala řada organizací, aby situaci vyřešila. Například podle Doktorů bez hranic (MSF) je situace hrozivá, byly zaznamenány pokusy o sebevraždu, případy sexuálního násilí i sebepoškozování u dětí.

„Již potřetí žádáme vládu a EU aby převzala kolektivní zodpovědnost za situaci v táboře. Je zapotřebí přijmout nezbytná opatření, aby se předešlo katastrofickému scénáři,“ uvedl šéf mise MSF Louise Roland-Gosselin. „Je na čase evakuovat ty nejvíce zranitelné na bezpečné místo do dalších evropských zemí a zastavit tento nekončící cyklus opakujících se neštěstí, kterého jsme svědky,“ dodal.