Řecko-turecké vztahy se v posledních týdnech zostřují kvůli tureckému těžebnímu průzkumu ve východním Středomoří. Vzájemné výpady vyvolávají obavy z možného otevřeného vojenského konfliktu mezi oběma členy Severoatlantické aliance, píše agentura AP.

"Turecko téměř denně rozpoutává (nový spor), hrozí válkou a vydává vůči Řecku provokativní prohlášení. Reagujeme na to politickou i diplomatickou připraveností a jsme odhodláni učinit vše nezbytné, abychom ochránili svá práva svrchovaného státu," řekl Petsas. Dodal, že je Řecko v kontaktu "se spřátelenými zeměmi, protože chce posílit vybavení armády". Řecko má nyní v úmyslu zvýšit vojenské výdaje i fondy pro podniky postižené v důsledku pandemie.

Podle řeckých sdělovacích prostředků může být do posílení armády zahrnut nákup francouzských stíhacích letounů Rafale a nejméně jedné francouzské válečné lodě. Petsas upozornil, že má Mitsotakis ve čtvrtek jednat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na okraj setkání zástupců středomořských členských států EU.

Jak píše AP, Řecko a Turecko stály od 70. let na pokraji válečného střetu třikrát, přičemž v jednom případě šlo o spory kolem průzkumu v Egejském moři. Tentokrát se situace začala vyhrocovat, když Turecko poslalo průzkumnou loď v doprovodu vojenských plavidel ke zkoumání ropných a plynových ložisek v oblasti mezi Kyprem a řeckou Krétou. Podle Atén jde o oblast spadající do řeckých vod. Řecko pak k místu poslalo svou válečnou loď a vyhlásilo armádní pohotovost.