Napětí se vyhrotilo poté, co ve čtvrtek večer Ankara oznámila, že už nebude bránit migrantům v odchodu do EU. Přestala tak dodržovat dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž se zavázala zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z Bruselu. EU se nyní snaží přimět Ankaru, aby se k dohodě vrátila.

"Ilegálně nikdo hranice přecházet nebude, děláme jen svoji práci, řecké hranice jsou také hranice Evropy," řekl dnes podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, když dorazil do přístavního města Alexandrupoli nedaleko hranic s Tureckem. "Řecko se nenechá vydírat," dodal premiér s odkazem na tlak Ankary, která se otevřením své části hranice snaží přimět EU k další pomoci Turecku kvůli migrantům. Těch Turecko kvůli válce v Sýrii přijalo na 3,7 milionu.

"Situace na našich hranicích není problémem, který by mělo řešit jen Řecko, je to zodpovědnost Evropy jako celku," řekla na tiskové konferenci šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která do Řecka přijela společně s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim. "Ti, kdo se snaží zkoušet evropskou jednotu, budou zklamaní," dodala.

EK oznámila, že kvůli krizi na hranicích uvolní na pomoc Řecku 700 milionů eur (asi 18 miliard korun). Humanitární i finanční pomoc se Řecku chystá na mimořádné středeční schůzce ministrů vnitra Evropské unie nabídnout i český ministr vnitra Jan Hamáček. Pokud to bude třeba, pošle podle něj Česká republika na řecko-turecké hranice policisty.

Nárůst počtu migrantů hlásí i Kypr

Nárůst počtu migrantů hlásí v posledních dnech i Kypr, který od tureckých břehů dělí pouhých 81 kilometrů široký průliv. Ministr vnitra Nikos Nuris dnes uvedl, že v uplynulých 72 hodinách dosáhlo ostrova 223 migrantů, z toho 153 dnes. Podle policie navíc dnes večer ke kyperským břehům doplula další loď se 101 syrskými migranty na palubě.

Představitelé mezinárodně uznávané řeckokyperské vlády na etnicky rozděleném ostrově v uplynulých měsících obviňovali samozvanou Severokyperskou tureckou republiku, že posílá migranty na Řeky obývaný jih ostrova.

V německé vládní koalici zatím panuje spor o to, jak příliv migrantů k řeckým hranicím řešit. Zatímco někteří politici SPD jsou pro jejich přerozdělení v rámci EU, zástupci CDU kancléřky Angely Merkelové to odmítají.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo do sobotního večera k řecké hranici v Turecku nejméně 13 tisíc běženců. K dnešku jich tam bude více, ale spolehlivé údaje nejsou k dispozici. Turecké ministerstvo vnitra sice dnes uvedlo, že jich tam je 130.469, ale Atény obviňují Ankaru ze lživé kampaně.

Řecko poslalo už v pátek na hranice více policistů i vojáky. Ti i za pomoci slzného plynu a vodních děl jen v noci na dnešek odvrátili více než 5000 pokusů o ilegální překročení hranice a 45 migrantů zatkli, uvedla řecká média. Podle nich byli zadrženi Afghánci, Pákistánci, Maročané a Bangladéšané.