Takovou letošní dovolenou si devatenáctiletá Carolin z bavorské obce nepředstavovala. Jako každý rok odjela před dvěma týdny do peloponéského městečka Panorama. Tentokrát s přítelkyní. Před deseti lety tam její rodiče koupili pozemek a postavili domek na důchod.

„Až do pátku bylo nádherně. Pak se najednou obloha zatáhla. Asi bude škaredě, pomyslely jsme si,“ vypráví vyučená kadeřnice.
Když se vrátily z pláže, poznaly, proč mraky černají, houstnou a je jich stále víc. Tvořil je kouř z ohňů. Okolní kopce se ocitly v plamenech.

Místní lidé a zahraniční turisté šplhali na střechy výletních domků, vybíhali na balkony nebo shromažďovali svá auta na ulici.

„Hořely všechny okolní kopce. Všichni trnuli. Někteří seděli u cesty a brečeli,“ líčí Němka chvíle hrůzy. Pak vypadla elektřina, protože shořely dřevěné stožáry. Celou noc Carolin slyšela zlověstný hukot ohnivého živlu a praskot větví.

Nakonec se jí podařilo s kamarádkou z městečka dostat pryč. „Okraj silnice olizovaly plameny, všude vládl chaos. Viděly jsme jen ohořelá stavení a popel. Tak nějak jsme si představovaly konec druhé světové války,“ dodává Bavorka.

A jejich výletní domek na Peloponésu? Zřejmě z něj zůstaly ohořelé stěny.