Na nedělní plebiscit je již připraveno více než 2300 hlasovacích místností. Proti tomu, aby byly uvedeny v činnost, brojí jak vláda v Madridu, tak nejvyšší státní zástupce a ústavní soud. Padají trestní obvinění i ostrá prohlášení. Ministerstvo vnitra obsadilo katalánskou policii, aby zajistilo, že orgány veřejného pořádku hlasování zabrání.

"Katalánci budou smět hlasovat," je přesto přesvědčen viceprezident autonomního regionu Oriol Junqueras. "I kdyby někdo zaútočil na hlasovací místnost," dodal pro deník Guardian. Lidé by podle něho měli ignorovat "provokace těch, kteří se budou snažit referendum zmařit".

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont ubezpečil agenturu Reutors, že Katalánci se neuchýlí k násilí, neboť místní hnutí za nezávislost je vpravdě mírumilovné. V celém regionu se konají manifestace za podporu odtržení. Například v pátek odpoledne vjel do ulic Barcelony demonstrovat dlouhý konvoj traktorů s katalánskými vlajkami. Sedláci, ale i hasiči hodlají volební místnosti chránit. Organizace usilující o nezávislost Katalánska vyzvaly rodiče, aby obsadili školy svých dětí.

Španělský ministr školství Íñigo Méndez de Vigo na poslední vývoj reagoval slovy: "Nikdo nestojí nad zákony a kdokoli je bude porušovat, bude čelit následkům."

Madridské úřady zatím do pondělí uzavřely nebe nad Barcelonou pro vrtulníky a malá letadla. Do regionu vyslaly policejní posily. Šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero však svým podřízeným zakázal vyklízet hlasovací místnosti násilím. V případě nouze se mají obrátit s žádostí o pomoc na státní policii. 

Ne všichni Katalánci si odtržení přejí. Ti, kteří jsou pro zachování celistvosti Španělska, však podle místopředsedy Katalánské občanské společnosti Alexe Ramose raději zůstanou doma. Nechtějí totiž plebiscitu propůjčit legitimitu. "V demokratických zemích se nekonají hlasování o sebeurčení, pokud nejsou povolena ústavou. A referendum nic nevyřeší, jen postaví lidi proti sobě," uvedl Ramos.