Rozhodovat o stranickém kandidátovi na prezidenta budou republikáni v úterý. Pro svou oficiální nominaci potřebuje podporu nejméně 1237 z celkových 2472 delegátů; podle propočtu AP si Trump v primárkách zajistil nejméně 1543 delegátů. Straníci posoudí také Trumpova kandidáta na viceprezidenta, kterým je guvernér státu Indiana Mike Pence.

Sjezd vyvrcholí ve čtvrtek, kdy Trump vystoupí s projevem, v němž kandidaturu přijme. Mezi ohlášenými řečníky nechybějí magnátovy děti Ivanka a Eric a miliardářova manželka Melania, která vystoupí dnes (v noci na úterý SELČ). Hovořit bude i guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa dlouhodobě podporuje, či Trumpův rival z primárek Ted Cruz.

Nespokojené křídlo republikánů se před sjezdem i nyní snaží Trumpovu nominaci zkomplikovat, například uvolněním vázaných delegátů tak, abych mohli hlasovat podle svého uvážení a ne podle výsledků primárek. Republikánský výbor, který má na starosti pravidla konventu, ale jakékoli nové úpravy odmítá. "Válka skončila, Donald Trump bude kandidátem strany," prohlásil arizonský člen výbor Bruce Ash.

Někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, o němž se dříve spekulovalo jako o možném kandidátovi na viceprezidenta, dnes kritizoval rodinu Bushů za její dětinské chování, neboť její členové se sjezdu neúčastní. Někdejší prezidenti George Bush starší a jeho syn George Bush mladší se navíc drží stranou a do prezidentských voleb zasahovat nechtějí, takže Trumpa nepodpořili. Další syn Bushe staršího Jeb navíc proti Trumpovi neúspěšně kandidoval v primárkách.

"Republikánská strana byla k Bushům neuvěřitelné vstřícná a oni ukazují pozoruhodně málo vděku," řekl Gingrich. Dodal, že tento známý rodinný klan musí překonat neúspěch kandidatury Jeba Bushe.

Konvent dnes na výzvu předsedy Republikánské strany Reince Priebuse začal minutou ticha za oběti nedávných masakrů. Priebus s odkazem na případy střeleckých útoků na policisty, kontroverzních policejních zásahů i na povraždění desítek návštěvníků gay klubu na Floridě hovořil o těžkých časech, kterým USA čelí.