Dosavadní favorit výběru Mitt Romney se tu může posunout blíže k definitivní nominaci. Jeho soupeři tu naopak mají šanci vnést do klání nový náboj. Vítěz primárek v Jižní Karolíně přitom tradičně bývá tím, kdo nakonec získá celkovou nominaci.

Romneyho vyhlídky byly až do čtvrtka spíše pozitivní. Bývalý massachusettský guvernér se těšil vedení v průzkumech. Zdálo se, že rozhodující část konzervativních jihokarolínských voličů se smířila s tím, že vítězství kandidáta, kterým by jim za jiných okolností nebyl po chuti, je po jeho úspěších v předchozím hlasování v Iowě a New Hampshire nevyhnutelné.

Odstoupení Perryho

Najednou je ale vše jinak. Z Iowy přišla zpráva, že po přepočítání výsledků nakonec více hlasů získal bývalý senátor Rick Santorum, a Romney již najednou nebyl tím, kdo historicky vyhrál první dvě hlasování seriálu republikánských primárek. Tentýž den navíc z kampaně odstoupil texaský guvernér Rick Perry, který podpořil Romneyho soka, bývalého předsedu Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche.

Média následně začala zveřejňovat průzkumy, které ukázaly, že náskok bývalého guvernéra před Gingrichem se prakticky rozplynul. V některých místechem měl dokonce expředseda sněmovny navrch. Části republikánů, jimž Romney vždy jako kandidát přišel málo konzervativní a názorově nestálý, svitla naděje, že by nakonec primárky mohl ovládnout někdo jiný.

Aféra Gingricha

I Gingrichovi ale čtvrtek přinesl šrámy. Jeho bývalá žena Marianne , s níž se politik rozvedl v roce 1999, řekla televizní stanici ABC News, že jí Gingrich před rozvodem navrhl, aby s jeho tehdejší milenkou a nynější manželkou žila v otevřeném manželství. Bývalý předseda sněmovny to popřel a obvinil média, že mu chtějí za každou cenu ublížit. Aféra, která by jej mohla poškodit v očích konzervativních voličů, ale získala velkou publicitu.

Sobotní hlasování v Jižní Karolíně tak slibuje dramatický souboj do samotného závěru. Projevilo se to i poslední debatě před hlasování, kterou vysílala televizní stanice CNN v noci na dnešek. Byla plná osobních útoků a přestřelek, hlavně mezi trojicí Santorum, Gingrich a Romney. Poněkud stranou stál čtvrtý muž klání, kterým je Ron Paul.

Kongresman z Texasu v dosavadních hlasováních skončil na třetím a druhém místě. Jeho soupeři jsou si ale dobře vědomi, že názory libertariánského politika požadujícího mimo jiné menší vojenskou roli USA ve světě a konec války proti drogám jsou pro většinu republikánů příliš kontroverzní. Paula tak očividně zatím nepovažují za hrozbu.

Problémy z minulosti

Santorum se nicméně dosud v průzkumech v Jižní Karolíně umisťoval až za ním. V televizní debatě na CNN proto povzbuzený úspěchem v Iowě nejvíce útočil a představoval se jako jediný skutečně konzervativní kandidát, jehož na rozdíl od Romneyho a Gingriche netíží problémy z minulosti. Zda na to voliči v Jižní Karolíně slyšeli, se ukáže v sobotu.

Zatím to je ale jen další z neznámých souboje v tomto státě, který se ještě před několika dny jevil poměrně rozhodnutý. Nyní se o něm s určitým stupněm jistoty dá říci jenom to, že noc ze soboty na neděli tu bude dlouhá a bude mít daleko do posledního hlasování v New Hampshire, kde byl výsledek známý krátce po uzavření volebních místností.