„Jsem šťastná, že tento kanál pro ženy byl vytvořen, protože jsou v naší zemi ženy, které nevědí o svých právech," řekla dvacetiletá Khatira Ahmadi, producentka stanice, kterou cituje agentura Reuters.

Video: spuštění nového studia

Zdroj: Youtube

Vzdělávání a práva žen, stejně jako svoboda médií jsou věci, kvůli kterým afghánská vláda čelí největší kritice od roku 2001, kdy na území většiny země padla vláda Talibanu.

„Tato stanice reprezentuje ženy a my pracujeme na tom, aby hlas žen byl slyšet, můžou zde hájit svá práva," uvedla producentka.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
O podpisu velvyslance ČR v Číně měly být informace, říká Zaorálek

Nová televize ale bude čelit konkurenci dalších 40 kanálů. Úspěch tak není zaurčen. Mediální podnikatel Hamid Samar, zakladatel Zan TV, oznámil, že v zemi byla díra na trhu. „O právech žen a svobodě médií se už mluvilo dost, ale nikdy jsme neměli nic takhle speciálního a to je přesně důvod, proč jsme to udělali," uvedl zakladatel.

Studio, které vysílá z Kábulu, bude mít na svém programu hlavně talk show, zábavu, naučné pořady, ale i zprávy a politiku.

Kanonýr Liberce Jiří Štajner.
Nový předseda FAČR? Štajner: Hlasoval bych pro Fouska, odvrhněte už Berbra

Ve studiu zatím pracuje tým mladých žen. To, že nemají dostatek zkušeností, prý plně vynahrazují svým nadšením. Tým doplňuje 16 mužů, kteří mají na starosti kamery, střih a grafiku.

„Sdílím se svými kolegyněmi zkušenosti a jsem šťastná, že tu mohu pracovat," řekla jedna ze zaměstnankyň televize.

Některé ženy ale čelily nelibosti svého okolí, jelikož v zemi je pro ženu nevhodné pracovat v médiích.

Ashraf Ghani, prezident Afghánistánu
Pentagon zvažuje možnost poslat do Afghánistánu víc vojáků