Dlouhodobé téma rostoucího vlivu Číny na australskou politiku v těchto dnech znovu otevřela kauza Sama Dastyariho, íránsko-australského politika a senátora za Nový Jižní Wales. Bývalý generální tajemník tamní pobočky Australské strany práce v úterý rezignoval vzhledem k přetrvávajícímu podezření, že je placen z čínských peněz.

Minulý rok Dastyari rezignoval na funkci mluvčího ministerstva obchodu, neboť se zjistilo, že mu hradí cestovní výlohy sponzor napojený na čínskou komunistickou stranu. Letos vyšlo najevo, že ve sporu o Jihočínské moře jednal Dastyari v zájmu Čínské lidové republiky. Dále mu byly prokázány styky s čínským developerem, miliardářem jménem Chuang Siang-mo.

Australské tajné služby nepřímo potvrdily, že Austrálie se stala cílem vlivové kampaně ČLR – v takovém rozsahu jako žádný jiný stát. Jak uvádí Sinopsis, projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze, v australském tisku se objevuje stále více reklamy placené z čínských zdrojů, včetně skryté reklamy oslavující komunistickou stranu.

Čínské společnosti v zemi nakupují farmy a přírodní zdroje. Čínští podnikatelé napojení na komunisty velkoryse podporují australské politiky. Podle informací Fairfax Media dva klíčoví čínští byznysmeni darovali politickým stranám miliony dolarů.

Šéf australských tajných služeb Duncan Lewis už o věci promluvil v Senátu, kde doslova řekl: „Špionáž a cizí vměšování stále pokračují, a to v nepředstavitelném měřítku.“ Mezitím byl ze špionáže obviněn známý australský diplomat a sinolog Roger Uren.

Ti, kdo se nechají čínskou stranou koupit, prosazují podle projektu Sinopsis čínské zájmy v parlamentu, senátu, ale i v mezinárodních organizacích mimo Austrálii. Jak upozorňují média, Austrálie je jednou z mála zemí, kde mohou politické strany přijímat finanční dary od cizinců. Tato praxe by se nicméně mohla díky tlaku novinářů a zákonodárců změnit.